Mobiluygulaman Blog Android Studio ile uygulama oluşturma! (1.Ders) 2023

Android Studio ile uygulama oluşturma! (1.Ders) 2023

Mobiluygulaman

Bu ders, Android Studio ile yeni bir Android projesi nasıl oluşturulacağını gösterir ve projedeki bazı dosyaları açıklar.

1.Android Studio’da yeni bir proje oluşturun:

Bir projeniz açılmadıysa, Android Studio’ya Hoş Geldiniz penceresinde Yeni bir Android Studio projesi başlat’ı tıklayın.

Bir projeniz varsa, Dosya> Yeni Proje’yi seçin.

2.Yeni Proje ekranında aşağıdaki değerleri girin:

Uygulama Adı: “İlk Uygulamam”
Şirket Etki Alanı: “example.com”
Android Studio, sizin için paket adı ve proje yerini doldurur, ancak isterseniz bunları düzenleyebilirsiniz.

3.İleri’yi tıklayın.

4.Hedef Android Cihazları ekranında, varsayılan değerleri tutun ve İleri’yi tıklayın.

Minimum Gerekli SDK, API düzeyinde gösterilen, uygulamanız tarafından desteklenen Android’in en eski sürümüdür. Mümkün olduğunca çok cihazı desteklemek için, uygulamanızın temel özellik setini sağlamasına izin veren mevcut en düşük sürüm ayarlamanız gerekir. Uygulamanızın herhangi bir özelliği yalnızca Android’in daha yeni sürümlerinde mümkünse ve çekirdek özellik kümesi için kritik değilse, bu özelliği yalnızca destekleyen sürümlerde çalıştırırken etkinleştirin (bkz. Farklı Platform Sürümlerini Destekleme).

5.Bir Faaliyeti Mobile Ekleme ekranında, Boş Etkinliği seçin ve İleri’yi tıklayın.

6.Faaliyeti Özelleştir ekranında, varsayılan değerleri tutun ve Son’u tıklayın.

Bazı işlemlerden sonra Android Studio açılır ve varsayılan dosyalar içeren bir “Merhaba Dünya” uygulaması görüntüler. Aşağıdaki derslerden bu dosyalardan bazılarına işlevsellik katacaksınız.

Şimdi en önemli dosyaları incelemek için biraz zaman ayırın. Öncelikle, Proje penceresinin açık olduğundan emin olun (Görünüm> Pencere Pencereleri> Projeyi seçin) ve en üstteki açılır listeden Android görünümü seçilir. Daha sonra aşağıdaki dosyaları görebilirsiniz:

app > java > com.example.myfirstapp > MainActivity.java

Bu dosya, Yeni Proje sihirbazı tamamlandıktan sonra Android Studio’da görünür. Daha önce oluşturduğunuz aktivitenin sınıf tanımını içerir. Uygulamayı oluşturup çalıştırdığınızda, Etkinlik başlar ve “Merhaba Dünya!” Yazan yerleşim dosyasını yükler.

app > res > layout > activity_main.xml

Bu XML dosyası, etkinliğin düzenini tanımlar. “Merhaba dünya!” Metnini içeren bir TextView öğesi içeriyor.

app > manifests > AndroidManifest.xml

Açık dosya, uygulamanın temel özelliklerini açıklar ve bileşenlerini tanımlar. Bu dersi takip edip uygulamanıza daha fazla bileşen eklediğinizde bu dosyayı tekrar gözden geçirirsiniz.

Gradle Scripts > build.gradle

Android Studio, uygulamanızı derlemek ve oluşturmak için Gradle’ı kullanır. Projenizin her modülü için bir build.gradle dosyası yanı sıra tüm proje için bir build.gradle dosyası bulunur. Genellikle yalnızca modülün build.gradle dosyasında ilgileniyorsunuzdur. Bu durumda uygulama veya uygulama modülü. Bu dosya hakkında daha fazla bilgi için bkz. Projenizi Gradle ile Oluşturma.

2. DERS >>

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler