Mobiluygulaman
Blog

App Store Optimizasyonu – ASO nedir? 2021

Büyük uygulama mağazalarında 2 milyondan fazla mobil uygulama bulunduğu için, App Store Optimizasyonu olmayan uygulamanızın keşfedilmesi mobil uygulama yayıncısının karşılaştığı en büyük sorunlardan biridir. Mobil uygulama alanındaysanız, uygulamanızı pazarlamak için kullanılan çeşitli yöntemleri anlamak önemlidir. En çok uygulama mağazası optimizasyonu (veya kısaca ASO) tarafından göz ardı edilmeye devam eden çok önemli bir tekniği sizinle paylaşmak istiyoruz.

Peki, ASO nedir?

ASO, bir uygulama mağazasının arama sonuçlarında daha üst sıraya yerleşmek için mobil uygulamaları optimize etme işlemidir. Uygulamanızın bir uygulama mağazasının arama sonuçlarında ne kadar yüksek olursa, potansiyel müşteriler o kadar görünür olur. Bu artan görünürlük, uygulama mağazasındaki uygulamanızın sayfasına daha fazla trafiğe dönüşme eğilimi sağlar, yani uygulamanızın indirilme sayısı artar.

ASO’nun amacı, uygulamanın uygulama mağazasındaki sayfasına daha fazla trafik çekmesi, böylece kullanıcılar belirli bir işlem yapabilir: uygulamanızı indirmek gibi.

Ayrıca, ASO süreci, potansiyel müşterilerinizin sizinle benzer uygulamaları bulmak için kullandığı anahtar kelimeler de dahil olmak üzere hedef müşteri tabanınızı önemli bir şekilde anlamayı gerektirir. Hangi anahtar kelimelerin kullanıldığından daha fazla şey öğrenirseniz, potansiyel müşterilerinizin dilini – herhangi bir pazarlama planının önemli bir parçası – daha iyi anlayacaksınız ve anahtar kelime tercihlerinizde de bulunabilirsiniz.

ASO neden önemlidir?

Forrester’e göre, indirilen uygulamaların %63’ü uygulama mağazası aramalarıyla keşfedildi. Google çalışanı Ankit Jain: “Orta seviyede ki bir uygulama için, arama işlemi aslında yüklemelerin büyük çoğunluğunu oluşturuyor” diye belirtiyor. Basitçe söylemek gerekirse, bunun anlamı şudur:

Uygulamanızın arama sıralamasını artırmak için ASO’yu kullanmıyorsanız, uygulamanız için kullanılabilecek en büyük keşif kanalını kaçırırsınız.

Her bir uygulama mağazasında yüz binlerce uygulama birbirinin üstünde sıralanma eğiliminde olduğu için, şaşırtıcı gerçeği, yayıncıların çoğunun uygulama mağazası optimizasyonuna yatırım yapmamasıdır. İşte size armağanımız: ASO gizli silahınız. Her hafta ASO’nuzu geliştirerek zaman geçirin ve uygulamanızın sıralamasını ve genel başarısını anlamlı bir şekilde etkileyeceksiniz.

ASO’nun mekaniği nedir?

ASO’nuzu etkileyebilecek çeşitli bileşenleri parçalayarak başlayalım:

Ana Faktörler:

Başlık – Başlıkta yer alan anahtar kelime en ağır arama trafiğine sahip olmalıdır. Başlığınızı genellikle farklı anahtar kelimeleri içerecek şekilde değiştirmeniz zararlı olabileceğinden hangi anahtar kelimeyi kullanacağınıza biraz zaman harcayın. Uygulamanız sıralamada yükselmeye başlarken ve daha fazla inceleme kazanmaya başladıkça, uygulamanızın popülerliği de artacaktır. Başlığın değiştirilmesi, sözcüğün uygulamanız için yayılmasını zorlaştırabilir.

Anahtar Kelimeler – Arama sıralamanızı iyileştirmek için hangi anahtar kelimelerin alakalı olduğunu ve en sık hedef kitleniz tarafından kullanıldığını bilmeniz gerekir. Bunun anlamak için rakipleri izlemek yararlı olacaktır.

ASO için en önemli etkenlerden biri olan anahtar kelimeler, kolayca değiştirilebilmesi, onları düzenli olarak optimize edebilmeniz anlamına gelir.

İkincil Faktörler:

Toplam İndirme Sayısı – İndirme sayısınız ASO için son derece önemlidir ancak bunlarla ilgili tam kontrolünüz bulunmamaktadır.

Derecelendirmeler ve İncelemeler – Kontrol edilmesi önemli ve zordur. Bununla birlikte, yüksek puan ve olumlu yorum almanın çeşitli yolları buluyor.

Anahtar Kelimeler Hakkında

Anahtar kelimelerle ilgili yapılan bir araştırmaya göre; en popüler 25 uygulamanın sıralamasına bakıldı ve başlıkların içindeki yüzde kaçının anahtar kelime olduğu hesaplandı Bu, başlıkta anahtar kelime olan ve başlıkta anahtar kelime olmayan uygulamalar için toplam bir toplam puan sağladı.

Bu teste göre başlıktaki anahtar kelimelere sahip uygulamalar, başlıkta bir anahtar kelime bulunmayan uygulamalardan ortalama % 10.3 daha yüksek indirme sayısına ulaştı.

Peki, uygulama başlığına anahtar kelime koymaya değer mi?

Tabi ki evet! Bu ASO için önemli bir püf noktadır.

ASO’nuzu geliştirme ipuçları

Özetlemek için, ASO faktörlerine ve bu alanlarda iyileştirmek için kullanabileceğiniz yöntemlere göz atalım.

Ana Faktörler

Başlık – Başlığınızda bir anahtar kelime olması, uygulamanızın bu anahtar kelime için arama sıralamanızı% 10,3 oranında artırabilir. En iyi uygulama olarak, başlıktaki anahtar kelime zorluğundan bağımsız olarak en alakalı anahtar kelimenizi yerleştirmek istiyorsunuz.

Anahtar Kelimeler – Kendi anahtar kelimelerinizi ve rakiplerinizin hareketlerini sürekli izlemek zaman ve çaba gerektirir. Yalnızca ASO’ya değil, uygulamanıza odaklanmaya zaman ayırmak için, arama sıralamalarınızı izlemek, anahtar kelimelerinizi analiz etmek, daha iyi anahtar kelimeler seçmek ve rakipleriniz hakkında güncellemeler almak için Mobil Analiz hizmetlerine başvurabilirsiniz. Genellikle ücretli olurlar ancak işe yarayabilirler.

İkincil Faktörler

Toplam İndirme Sayısı – Bağırsak duygularımız verilerle kanıtlandığına göre, uygulamanız için daha fazla indirme elde etmek için ne yapabilirsiniz? ASO’nuzu iyileştirmek, başlamak için harika bir yerdir. Bunun ötesinde, uygulama mağazası açıklamasından resimlere, derecelendirmelere / incelemelere ve sosyal medya varlığına kadar marka ve uygulamanızı tanıma, farkındalık oluşturma pazarlamakla ilgilidir.

Derecelendirmeler ve İncelemeler – Daha fazla incelemesi ve puanı bulunan uygulamaların üst sıralara çıktığı bir gerçek. Peki ama ya yorumlar ve puanlar olumsuz olursa? İşte bunun önüne geçmek için kullanıcıların gözünden uygulamanızı geliştirmeniz gerekiyor. Gerekiyorsa her yoruma cevap yazmalısınız ve sorunları çözmelisiniz.

Kaynak

Write A Comment

WhatsApp chat