App Store’da uygulamamın reddedilmeyeceğinden nasıl emin olabilirim?

Uygulamanızın Apple tarafından doğrulanacağından emin olmak için bilmeniz gereken bazı şeyler var. Android’de, Google Play için de bir doğrulama mekanizması var ama hala bir Apple kadar zorlayıcı değil.
Apple App Store iOS uygulamasının reddedilmesini önlemek için yapılacaklar
  • Tüm sayfalarınız içerikle doldurulmalıdır. Lütfen boş sayfanız olmadığından emin olun. Örneğin bir haber özelliğiniz varsa, bir haber girin ve bir resimle daha da iyi olacaktır.

 

  • İçerik: uygulamalarınızda açık içerik yok! Bu ciddi sorun olabilir. İçerikleri gerçek anlamda doldurun, modüllerin içini boş bırakmayın.

 

  • Tasarım: lütfen tamamlayıcı renklerle soğuk renkler seçin. Yani birbiriyle uyumlu olan renk düzenleri seçmeniz gerekir. Beyaz zemin üstüne açık gri ile yada parlak sarı ile metin göstermek kullanıcıyı çok zorlar, böyle şeyler yapmayın. Ayrıca lütfen gökkuşağı gibi rengarenk renklerde kullanmayın.

 

  • Özellikler: Apple kullanışlı uygulamalar istiyor. Bu nedenle, yalnızca bir veya iki özelliğe sahip uygulamalar oluşturmayın. Ve ilgili içeriğe multimedya (video, resim vb.) girin. Mobiluygulaman, uygulamalarınız için Ticaret özelliği veya Sosyal Duvar özelliği gibi kullanışlı bir uygulama oluşturmanıza yardımcı olan, kullanıcılara yönelik birçok etkileşimli özelliği size ücretsiz sunar, kullanın.

 

  • Uygulamanızla ilgili iyi bir açıklama yazın. Kullanıcıların uygulamanızda neleri bulabileceğini ve neden indirmek zorunda olduklarını açıklamanız gerekir. (Minimum 250 karakter). Tabi aynı şeyi sürekli yazarak spam yapmayın.

 

  • Asla uygulamanızdaki diğer platformlar hakkında konuşmayın! Apple, Apple App Store’daki uygulamalarda Android veya Google Play veya Samsung hakkında konuşmanızı istemiyor. Bir Apple rakibi hakkında bir logo veya resim olsa bile uygulamanız reddedilir. Uygulama resimlerde samsunga ait bir cihazın simgesi dahi olsa uygulamanız yie reddedilir.

 

  • Uygulamanızda bir hesap kaydı sekmesi veya uygulamanızın Sosyal Duvar, Kilit gibi özelliği ile belirli yerleri kullanıcıya özel bir parçası varsa, itunesconnect.apple.com adresindeki “Oturum Açma Bilgileri” alanlarında Apple’a test kimlik bilgileri sağladığınızdan emin olun. Bunun için hesabım modülünden bir test kllanıcısı oluşturun: demo@demo.com ve şifre demo123 gibi bir kullanıcı oluşturarak bunu Apple’a yayınlama aşamasında bildirin.

 

  • Uygulamanızda “Lorem Ipsum” içeriği veya “test”, “demo” vb. Metinler gibi test içeriğini asla kullanmayın. Apple, tamamlanmamış uygulamaları ve / veya test uygulamalarını reddeder.

 

  • Yeni Apple kurallarıyla ilgili olarak, uygulamalarınızın aynı şekilde görünmemesi için uygulamanızı mümkün olduğunca özelleştirmenizi öneririz.

 

  • Bir diğer önemli nokta, uygulamaları sizin geliştirici hesabınız altında değil, müşterilerinizin direkt olarak kendi geliştirici hesabı altında  yayınlaması gerekir. Bu, müşterilerinizin kendi geliştirici hesaplarını satın almaları gerektiği anlamına gelir, maliyetli olacaktır ancak böyle devam etmek daha güvenlidir, çünkü Apple uygulamanın gerçek sahibini bilmek ister.

Yıllar geçtikçe farklı kriterler de ortaya çıkabiliyor. Bir kaç sene önce Google Play Geliştirici hesabında uygulama yada oyun yayınlamak çok daha kolayken şimdi biraz daha kısıtlayıcı olabiliyorlar. Ancak Apple hemen her konuda olduğu gibi, Apple App Store uygulama mağazasında bir uygulama/oyun yayınlamak isteyen geliştiricileri yıllardır bir hayli zorluyor.

«
»

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir