Mobiluygulaman Blog Hibrid uygulama nedir? (Melez/Karma App) 2022

Hibrid uygulama nedir? (Melez/Karma App) 2022

Mobiluygulaman

Yerli bir uygulama ile web uygulamasının evli olduğunu düşünürsek ve bir çocukları olduğunu varsayarsak işte o çocuk hibrid uygulama olur, diğer adıyla melez uygulama.

Bunu yerel bir uygulama gibi yüklediniz, ancak aslında içeride bir web uygulaması açılır, yani internet sayfası yüklenir. Web uygulamaları gibi melez uygulamalar, Javascript, HTML ve CSS ile oluşturulur ve uygulamanızda basitleştirilmiş bir tarayıcı olan Webview olarak adlandırılan bir öğeyle çalıştırılır.

Neden melez düşünmelisin? Bir uygulama oluşturacaksınız ancak aceleniz var ve bir an önce mobil uygulamayı geliştirmeniz, uygulama mağazasında yayınlamanız gerekiyor. Yada çok fazla zamanınız yok uygulama geliştirme için. İşte burda hibrid öne çıkıyor.

Hibrid Uygulamaların Avantajları

Hibrit uygulamaların en büyük avantajı, iki uygulama oluşturmak yerine bir uygulama geliştirdiğinizi ve bu yazılımı biraz değiştireceğinizden her iki platformda da çalıştığı gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Şimdi yalnızca yönetmek için bir kod tablonuz var. Bu, muhtemelen iki yerli uygulamanın gerekli olacağı geliştiricilerin sayısının yarısını gerektirir. Veya, aynı sayıda geliştiriciyle yarısı kadar hibritbir uygulama yayınlanabilir.

  • Hibrit uygulamalar için geliştiriciler genellikle yerel geliştiricilere göre daha ucuzdur
  • Hibrid uygulamaların başka platformlara ölçeklenmesi daha kolaydır. Bir platform inşa ettikten sonra Windows Mobile gibi başka bir platformda başlatabilirsiniz.
  • Yerli SDK ile uygulamanın çalıştığı Web görüntüsü arasında köprü görevi gören Phonegap gibi çözümler sayesinde, yerel uygulamalardaki gibi cihaz özelliklerine erişme konusunda aynı kabiliyete sahip olursunuz.

Sonuç: Hybrid uygulamaları zaman ve paradan tasarruf etmenizi sağlar

Hibrid Uygulamaların Dezavantajları

  • Muhtemelen performans hibrid uygulamaların en büyük dezavantajıdır. Hibrit uygulamalar, webview adı verilen tarayıcı benzeri bir bileşende yüklediğinden, yalnızca web görüntülemenin iyi olduğu kadar iyidir. Webview, kullanıcı arayüzünü görüntülemek ve Javascript kodunu çalıştırmakla sorumludur. Webview uygulamalar ilk çıktığı yıllardan bu güne büyük oranda gelişti ancak henüz yerel performansa ulaşamadı.
  • Melez uygulamanızın her platformda uygun şekilde çalışması için gerekli çalışmalar genellikle önemlidir. Bazı durumlarda, toplam maliyet, tamamen yerel uygulamalar ile karşılaştırılabilir hale gelebilir, bu da, maliyet avantajlarını gözardı edebilir hale getirir. Her şey, “yerel kullanıcı deneyimine” ne kadar yakın olmanız ya da uygulamanızın ne kadar basit olmasına bağlıdır.

Bu yazıda ve sonraki yazılarda bu kaynaktan yararlanılmıştır.

Native/Yerel uygulama nedir?

1 thought on “Hibrid uygulama nedir? (Melez/Karma App) 2022”

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler