Mobil Uygulama Ne Kadar Kazandırır ve Nasıl Yapılır? 2023

Mobiluygulaman

Sitemiz üzerinden de mobil uygulama yaparak para kazanabilirsiniz. Peki bir mobil uygulama ne kadar kazandırır ve nasıl yapılır?

Web sitesi yaparak kazanma işi kadar kolay belki daha da kolay olan mobil uygulama geliştirerek para kazanma yönteminde kendiniz için kendi mobil uygulamanızı oluşturabilirsiniz.

Kendi kendinize mobil uygulama oluşturabilmek için bazı yardımcı araçlara, kodlama ve programlama işini sizin yerinize yapacak bir yardımcıya ihtiyacınız var. Bu işi de sizin yerinize mobil uygulama geliştirme siteleri hallediyor.

Aşağıda isimlerini vereceğimiz mobil uygulama geliştirme siteleri ile sizde bir kaç saatte mobil aplikasyon oluşturabilir ve reklam ekleyerek reklamlardan para kazanabilirsiniz.

Kodlamasız Mobil Uygulama Geliştirme Siteleri Hangileri?

Aşama aşama gidelim. Öncelikle şu sitelerden birine üye olmanız gerekiyor:

1- Mobiluygulaman

2- Appsgeyser

3- Appypie

4- Appmakr

5- Appcreator24

6- Mobincube

Bu sitelerden birine ücretsiz kayıt olup uygulama oluşturmaya hemen başlayabilirsiniz. Çoğu ücretsiz uygulama yapmanız için size fırsatlar sunuyor. Ancak uygulamanızda kendi reklamlarını yayınlıyor bir çoğu. Bu nedenle para kazanmanız için aylık yada yıllık paketlerden birini satın almanız gerekebilir.

Bu yukarıda ki sitelerden hangisine üye olduğunuza göre değişir. Benim önerim yerli ve milli sermaye olan Mobiluygulaman ile başlamanız. Aylık ve yıllık ücreti diğer sitelere göre en uygunu diyebilirim. Diğerleri zaten yabancı siteler. Diğer sitelerden de Appcreator24 ile ücretsiz mobil uygulama geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Siteye Üye Oldum Şimdi Ne yapacağım?

Bu aşamada mobil uygulama geliştirmeye başlayacaksınız. Öncelikli olarak uygulamanın konusunu seçmeniz lazım. Yani uygulama da insanlara kullanması için nasıl bir hizmet, içerik sunacaksınız. Örneğin: insanlar uygulamanız üzerinden haber okusun istiyorsanız, mobil uygulamanızda buna göre modül eklemeniz gerekir.

Üye olduğunuz sitede muhtemelen Haber yada News adında bir uygulama modülü bulunuyordur. Bunun ile haberleri gireceksiniz.

Mobil Uygulamadan Nasıl Para Kazanılıyor?

Uygulamaya insanlara sunmak üzere içerik girdiniz ve uygulama hazır ise artık yapmanız gereken şey uygulamanızdan para kazanabilmeniz için aplikasyona reklam eklemek, uygulama içi satış eklemek.

Mobil uygulamadan para kazandıran reklam servisinin adı Admob. Bu siteye üye olacaksınız. Admob sitesinde uygulamayı ve reklam birimini oluşturduktan sonra, oluşan reklam birimlerini uygulamanıza ekleyeceksiniz. Bunu mobil uygulamayı geliştirdiğiniz siteden yapacaksınız.

Reklamlar dışında para kazanmak için ise tek seçeneğiniz şu anlık uygulama içi satış yapmak. Uygulama içi satış örnekleri: reklamları kaldırın (0,49 TL), gold altın al (0,99 TL), pro sürüme geç (4,99 TL) gibi örnekler uygulama içi satış örnekleridir.

Mobil Aplikasyon Reklam Birimleri Nelerdir?

Mobil app’e eklenen bu reklam birimleri genelde Banner, Geçiş ve Ödüllü Reklamlar adında reklam birimleri olur. Banner adında ki reklamlar mobil cihazın ekranın el altında yer alan reklamlardır. Geçiş reklamları, sayfa geçişleri arasında pat diye çıkan herkesin yanlışlıkla bastığı reklamlardır. Ödüllü reklamlar ise ucunda ödül olan reklamı bitmeden kapatamadığınız, kapatırsanız ödülü alamadığınız reklam birimleridir.

Uygulamayı Yayınlama Nasıl Yapılır?

Reklamları da ekledikten sonra sonra uygulamanıza kendi logonuzu, uygulama adınızı ekleyeceksiniz. Ve site üzerinden APK oluşturarak Google Play store mağazasında yayınlayacaksınız. Google play’de yayınlamak için önce bir geliştirici hesabı satın almanız gerekiyor. Bu işlemi buradan yapabilirsiniz. Google play geliştirici hesabının maliyeti size bir kerelik olmak üzere  dolar olacak.

Uygulamayı Apple için App Store’da da yayınlamak isterseniz App Store geliştirici hesabı almanız gerekecek. Ancak apple geliştirici hesabı google gibi ucuz değil. Her yıl bir kere 100 Dolar ödemeniz gerekecek. Hesabı buradan alabilirsiniz.

Mobil Uygulama Oluşturma Gelir ve Giderler Nelerdir?

Bir mobil uygulama oluşturarak para kazanmanın maliyeti size ilk bakışta fazla gelse de indirme sayısı yüksek bir mobil uygulama geliştirebilirseniz, harcadığınız parayı 1 ayda çıkarmanız mümkün

Mobil uygulama geliştirme maliyetleri:

1- Bir mobil uygulama geliştirme sitesine üye olmak: Örneğin Mobiluygulaman.com sitesinde aylık pakete üye olursak

Aylık 49 TL

2- Google play geliştirici hesabı satın alacağız

Bir kerelik 25 Dolar, ortalama 150 TL

3- Apple App Store geliştirici hesabı alacağızHer senede bir kerelik 100 dolar, ortalama 700 TL

Buna göre mobil aplikasyon geliştirme maliyeti bize en başta 700+150+50 TL dersek toplam 900 TL olacaktır. Ancak bu maliyetin çok büyük oranını oluşturan App Store geliştirme ücretini ödemek zorunda değilsiniz. Yani uygulamanızı sadece Google Play’de yayınlayabilirsiniz.

Böylece ilk adımda maliyetiniz sadece 200 TL olacaktır.

Eğer farklı yada çok fazla indirme alacak bir mobil uygulama fikriniz olursa bu maliyeti 1 ayda belki daha erken belki biraz daha geç çok kolay çıkartmanız mümkün.

Bir uygulama geliştirme hesabında birden fazla çokça uygulama yayınlayabilirsiniz. Yani 100 uygulama geliştirseniz bile malyetiniz sadece mobil uygulama sitesine ödeyeceğiniz para olur. Google play ve App store için dilediğiniz sayıda mobil uygulama ekleyebilirsiniz. Böyle para kazanma ihtimalinizi epey arttırmış olursunuz.

Ne Tür Mobil Uygulamalar Geliştirebilirim? Derseniz Bir kaç Fikir Sunalım

Para kazanmak için bir mobil uygulama geliştirme işine girmek istiyorsanız şu devirde çok iyi bir işe adım attınız demektir. Mobil uygulamanın konusu ise çok fazla önemli değil ancak daha çok rekabet düşük uygulamalar yapmanızda fayda  var.

Yani gidip Facebook’un kopyası, Youtube’un kopyası yada TRTHaber’in kopyası bi içerik yaparsanız sorun olur. Özgün bir şeyler düşünün. Kopya çekebilirsiniz ancak tamamen değil kısmen olmalı.

Örneğin Uber tarzı bir mobil uygulama yapmanız çok da zor değil. Küçük bi şehirde yada kasabada taksicilerle anlaşarak uygulamayı kullandırabilirsiniz. Bu uygulamayı yapmak için kodlama bilmenize gerek yok.  Taksiman adlı modülümüz ile hızlıca bir taksi uygulamanız olabilir. Detaylar burada yer alıyor.

Haber uygulaması yapabilirsiniz. Haberleri sık sık güncellerseniz insanlar sizi takip etmeye başlar. Haber işinde çok para var 🙂 Ancak sürekli güncel olması lazım.

Gittiğiniz yerleri tanıttığınız bi tatil, gezici uygulaması yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken resim, video ve yazı eklemek olacaktır.

Artık top sizde.

Son olarak 7 dakikada mobil uygulama geliştirme videosu ile sizi baş başa bırakalım

Kafanıza takılanları aşağıdan yorum ekleyerek sorabilirsiniz.

Hayırlı kazançlar
Son olarak, eğer mobil uygulama yada oyun yaptınız ama kazanamıyorsanız muhtemel sorunlar şöyle olacaktır:

 • Tanıtım eksikliği. Bol reklam o doğru orantıda kazanç demektir.
 • ASO yani uygulamanın/oyunun arandığında bulunması için yapılan çalışma eksikliği
 • Uygulamanın/Oyunun çok popüler bir ürün olmayışı
 • İlgi çekmeyen reklam tanıtımları, banner, afiş, pano, resimler

2023 Google play indirme başına ücret – App Store ücreti

Yanıtlar

 1. ibrahim avatarı
  ibrahim

  merhaba,
  Play Store veya Apple Store ‘da yayınlanan uygulamamıza hiçbir şekilde reklam almasak, sadece indirme başına para kazanabiliyor muyuz? ne kadar kazanıyoruz? Eğer böyle bir kazanç varsa o paranın yatacağı hesap veya yatması için yapılacak işlemler nelerdir? Teşekkürler 🙂

  1. Coşkun Uygun avatarı
   Coşkun Uygun

   Uygulamanızda reklam yoksa para da kazanamazsınız. Bu bu kadar açık ve nettir 🙂 Kimse hayrına oyun, uygulama yapmıyor. Bir oyun aylarca emekleüretiliyor. Bunu bir gün herkes öğrenecek. Uygulamaların ve oyunların neden reklam dolu olduğunu da böylece herkes bir gün anlamış olacaktır diye umuyoruz.

 2. Muhammed emin yazıcıoglu avatarı
  Muhammed emin yazıcıoglu

  Hiçbirşey kazandırmıyor arkadaşımla uygulama yaptık binlerce uygulama var 10 kişi indirdi o kadar

  1. Osman avatarı
   Osman

   Demek ki kaliteli bir uygulama yapmamışsınız, kendinizi ve uygulamanızı sorgulayınız 🙂

   1. Mert avatarı
    Mert

    Merhabalar, flutter ile mobil uygulama geliştiriyorum ve bunu bitirdim play storede yayınladım, diyelim reklamlarla yada uygulama içi satın alımlarla belli miktarda para kazandım, sonrasında telif yersem yani telif yüzünden ya da kendi isteğimle uygulamayı kaldırmak istersem kazandığım parayı geri ödemek zorunda kalır mıyım bilgilendirebilir misiniz acaba teşekkür ederim şimdiden

    1. Coşkun Uygun avatarı
     Coşkun Uygun

     Kazandığınız parayı çekemeyebilirsiniz. Çekerseniz geri ödemek zorunda kalan pek tanımıyoruz.

 3. Bekehan avatarı
  Bekehan

  Merhaba reklam dışında play siteden indirilen uygulamalar para kazanıyor mu

 4. Tekan avatarı
  Tekan

  Bazı kişiler reklam dışında google play üzerinden kazanç oluyor mu demişler. Uygulamayı ücretli sunarsanız bu şekilde para kazanabilirsiniz. Ayrıca sitede belirtildiği gibi mobil uygulama yaptıran siteleri size sadece tecrübe kazandırması amacıyla kullanmanızı tavsiye ederim. Bu işi ciddi düşünüyorsanız öğrenmesi çokta zor olmayan flutter gibi aynı kodla hem android hem ios hem web hemde nasa üstü uygulaması yazabileceğiniz sdkyı deneyebilirsiniz.

 5. Osman Bahadır avatarı
  Osman Bahadır

  Yanlış bilgilendirme var. Ne demek indirme başına para kazanılmıyor ? Unity veya Unreal Engine üzerinden yazacağınız bir oyun ile indirme başına App Store dan 1 dolar ve Play Store dan indirme başına 0,27 dolar kazanıyorsunuz. Unity ile yaptığınız oyunların gelir bilgilerini Unity Dashboard üzerinden takip edebiliyorsunuz. Eğer sadece reklamdan para kazanılsa insanlar neden Steam ve benzeri platformlar da ücretsiz reklamsız oyunlar yapıp koysun. Saçmalık.

  1. Coşkun Uygun avatarı
   Coşkun Uygun

   İndirme başına ücret diye bir şey yoktur. Lütfen yanlış bilgilendirme yapmayın. Konuda bahsi geçen sadece Android için Google Play ve Apple için App Store’dur. Buralarda indirme başına ücret alan yoktur. Sadece uygulama içi satışlar ve gösterilen, tıklanan reklamlardan para kazanılır. Eğer indirme başı ücret olsaydı herkes parasıyla indirme satın alır dünyanın parasını kazanırdı. Dediğiniz indirme başı ücret Steam’da olabilir. Ancak orada da oyunlar ücretli sunulur. Ücretsiz sunulan oyunlar genellikle eski, küçük, tek kişi tarafından yapılan oyunlardır.

 6. Caner avatarı
  Caner

  Arkadaşlar Uygulamama Nasıl Reklam Koyabilirim, Bana Yardımcı Olurmusunuz?

  1. X avatarı
   X

   TEŞEKKÜRLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Windows 11, 10, 8 veya 8.1 ve 7’de Xcode Nasıl Kurulur? Detaylı Anlatım

  Windows 11, 10, 8 veya 8.1 ve 7’de Xcode Nasıl Kurulur? Linux ve Windows için herhangi bir platformda uygulama geliştirme kolay bir iştir; Mac için yazılım geliştirme diğer platformlarla karşılaştırıldığında o kadar kolay değildir. Mac’te uygulamalar oluşturmak için Xcode adlı bir SDK gerekir. Xcode, Apple tarafından özellikle Mac OS X ve iOS’de yazılım geliştirilmesi için […]

 • Mobil uygulama nedir? Mobil uygulama çeşitleri nelerdir?

  Günümüzde akıllı telefonların yaygın kullanımı, mobil uygulamaların giderek artan bir popülerlik kazanmasına neden olmuştur. Mobil uygulamalar, akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazlarda çalışabilen yazılımlardır. Bu yazılımlar, kullanıcılara birçok farklı amaç için hizmet verebilirler. Mobil uygulamaların en temel özelliklerinden biri, kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik olarak özelleştirilebilmeleridir. Örneğin, bir e-ticaret uygulaması, kullanıcılara online alışveriş yapma imkanı sunarken, […]

 • Mobil Uygulama Ne Kadar Kazandırır ve Nasıl Yapılır? 2023

  Sitemiz üzerinden de mobil uygulama yaparak para kazanabilirsiniz. Peki bir mobil uygulama ne kadar kazandırır ve nasıl yapılır? Web sitesi yaparak kazanma işi kadar kolay belki daha da kolay olan mobil uygulama geliştirerek para kazanma yönteminde kendiniz için kendi mobil uygulamanızı oluşturabilirsiniz. Kendi kendinize mobil uygulama oluşturabilmek için bazı yardımcı araçlara, kodlama ve programlama işini […]