Native uygulama nedir? (Yerel, Doğal) 2022
Mobiluygulaman

Native uygulama nedir? (Yerel, Doğal) 2022

Mobil uygulama geliştiren yada geliştirmeye çalışan gençlerin sık sık duyduğu native uygulama terimini kısaca açıklamaya çalışalım.

Native uygulamaya biz artık Yerel uygulama diyeceğiz. İnternet aleminde native, yerel ve doğal olarak adlandırılıyor. En çok native ve yerel kelimeleri yaygın. Bizde Türkçe’den yana olduğumuz için Yerli uygulama diyeceğiz. Siz Native olarak anlayın 🙂

NATİVE (YEREL) UYGULAMALARIN ÖZELLİKLERİ

Yerel uygulamalar belirli bir platform için yazıldığı için, işletim sistemi özellikleri ve genellikle yüklü olan diğer yazılımlardan yararlanabilirler

Yerel uygulamalar belirli bir platform için yazıldığından, işletim sistemi özellikleriyle ve bu platformda genellikle yüklü olan diğer yazılımlarla etkileşimde bulunabilir ve onlardan yararlanabilirler. Yerel bir uygulama, sürekli dediğimiz gibi “belirli bir cihaz ve işletim sistemi için” oluşturulduğundan, cihaza özel donanım ve yazılımları kullanma olanağı vardır. Bu, yerel uygulamaların mobil cihazlarda bulunan en son teknolojiden (örneğin, bir global konumlandırma sistemi GPS veya kamera v.b.).

Mobil uygulama geleneksel olarak belirli bir aygıt platformunda çalışmak üzere yazılmış olduğundan, “yerel uygulama” terimi, genellikle mobil bilgi bağlamında belirtilir. Yerel bir uygulama doğrudan bir mobil cihaza yüklenir ve geliştiriciler her mobil cihaz için ayrı bir uygulama sürümü oluşturur. Yerel uygulamalarda veriler uzaktan depolanabilir ve yerel uygulama tarafından erişilebilse de, yerel uygulamayla ilişkili veriler de cihazda saklanır. Yerel uygulamaya bağlı olarak, aplikasyonların çalışması için internet bağlantısı gerekebilir yada gerekmeyebilir. Bu uygulamanın içeriği ile alakalıdır.

Daha anlaşılır ve kısaca söylemek gerekirse, native uygulamalar hızlı açılır, hızlı kapanır. İnternetli yada çevrimdışı çalışabilir. Facebook, Twitter yada popüpler haber uygulamaları Native uygulamalara örnek gösterilebilir.

Yerel uygulamaların avantajları

Peki neden çoğu uygulama yerli? Bunun nedeni, yerli uygulamaların alternatiflerden çok önemli avantajları olmasıdır.

  • Kullanıcılara en hızlı, en güvenilir ve en tepkisel deneyimi sunuyor.
  • Kamera, mikrofon, pusula, ivmeölçer ve hızlıca kaydırma hareketleri de dahil olmak üzere cihazın daha geniş işlevselliğine girmek daha kolaydır.
  • Yerel uygulamalar, bildirimleri kullanabilir ve kullanıcıların dikkatlerini uygulamanın gerektirdiği durumlarda uyarabilir. Başarılı bir uygulamanın anahtarı olan daha fazlası için kitlenizi geri getirme fırsatı elde edersiniz.
  • Tasarım hızlı ve kullanıcı dostu olduğundan kullanıcıların hoşuna gider.

Yerel mobil uygulamaların dezavantajları

  • Başlattığınız her platform için bir kod tabanı yönetmeniz gerekir
  • IOS uygulamaları Android’de çalışmaz ve tam tersi Android uygulamaları iOS’da çalışmaz. Yani tek  kaynak kodundan 2 platforma uygulama yapamzsınız. Ayrı ayrı yapılması gerekir.
  • Çoğu geliştirici bir platformda (Android veya iOS) uzmanlaşır, bu nedenle genellikle her iki platformda da bir uygulama oluşturmak için iki ayrı geliştirici gerekir.
  • Yerli uygulamalar genellikle melez (karma yada hibrid) uygulamalardan daha pahalıdır.

Hibrid Uygulama nedir? (Karma/Melez App)

Bir yanıt verin