Mobiluygulaman Blog Telefon Bayisi Açmak İçin Gerekenler? Bayilik Almak 2023

Telefon Bayisi Açmak İçin Gerekenler? Bayilik Almak 2023

Telefon bayisi açmak için gerekenleri merak ediyorsanız ve hazır telefon bayiliği almak istiyorsanız bu yazı tam sizlik…

Günlük hayatta kullandığımız akıllı telefonlar yada standart telefonlar pazarı o kadar çok büyüdü ki, telefonların sürekli güncellenmesi, yenilenmesi, bozulması, yeni eklentiler gerekmesi derken; telefon bayiliği, telefon sektörü oluştu. Buda yepyeni bir iş sektörü anlamına geldi. Bundan 15/20 sene önce böyle bir telefon bayisi sektöründen söz etmek pek mümkün değildi. Peki 2021 yılında telefon bayisi açmak için neler gerekiyor? telefon bayisi açmak karlı mı? hangi bayilik sistemi öne çıkıyor? detayları uzun uzun yazdık.

Telefon bayisi açmak için bilinmesi gerekenler? 2022

Telefon bayileri genel olarak Türkcell, Vodafone ve Türk Telekom tabelaları resmiyet olmadan faaliyet gösteren bu firmalar, insanların iletişim adına her tür ihtiyacını karşılamaktadır. Resmiyet olmadan da kastımız Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone’un kendi resmi mağazaları vardır. Telefon bayileri ise bu mağazaların bir çok işini yapabilmekte ancak her işi yapma yetkisi bulunmamaktadır. Bahsi geçen mağazalarda dükkan tasarımı mecburi aynı ve dükkan içindeki ürünler standart iken telefon bayileri bu konuda serbesttir.

Telefon bayilerinde fatura ödeme, TL yükleme, her tür al-sat yapma, arızalı telefon tamiratı yapmak gibi bir çok hizmeti bünyesinde barındırmaktadır. Aşağı yukarı bundan 10-15 yıl öncesine kadar bu derece yaygın olmayan telefon bayileri, günümüzde ise neredeyse çiğ köfteciler ve dönerciler gibi her köşe başında yer almaktadır. Telefon bayisi açmak artık birçok insan için gelir kapısı olmuş ve insanlara kendi işlerinin patronu olma imkânı sağlamıştır. 

Bu kadar yoğun bir şekilde açılmasında en büyük sebep ise artık insanların ayrılmaz bir parçası olan telefon ve malzemelerine her daim ihtiyaç duymasıdır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte akıllı telefonların ortaya çıktı.

Akıllı telefonlar sayesinde insanlar internete erişebilmekte ve günlerinin her anını sosyal medya platformlarında paylaşabilmektedir. Normal şartlarda hiç kimse evindeki bir ürün bozulmadan yenisini almaz ya da değiştirmez. Örneğin buzdolabı, televizyon, elektrikli süpürge  ya da ütü için durum hep böyle olmuştur.

Oysa iş telefona geldiği zaman durum hiç de böyle olmamaktadır. İnsanlar kullandıkları modelin yeni bir versiyonu çıktığında anında onu almak ve kullanmak için ellerindeki telefonu sağlam da olsa satarlar.

Neredeyse halkımız ortalama iki yılda bir telefonunu yenisi ile değiştirmektedir. Bu sebeple insanlar oldukça kazançlı bir sektör olan telefon bayisi nasıl açılır sorusunun cevabını araştırır olmuştur. Çünkü insanların eskisini verip yenisini alması ile piyasada müthiş bir ikinci el pazarı oluşmaktadır. 

Gerçekten çok büyük bir pazara sahip olan telefon işi, işini doğru ve dürüst yapan kişiler için telefon bayisi iş fikri oldukça kazançlı olabilmektedir. Genelde insanlar yenisini almadan ikincisini ucuz bir fiyattan satmaktalar ve satış yaptıkları bayi de bu telefonu varsa eksikleri giderdikten sonra daha yüksek bir fiyata satmaktadır.

Bunun yanında TL yükleme, fatura ödeme, aksesuar satma ve daha başka teknolojik ürünler satışı da yapabilen telefon bayileri oldukça iyi iş yapmaktadır. Eğer yeteneğiniz var ise telefon bayisi açmak için başvurabilirsiniz. Bunun yanında özel bir eğitim alarak “haberleşme araçları tamir sertifikası” almaya hak bile kazanabilirsiniz. 

Telefon bayisi açmak için gerekenler

Telefon bayisi açmak için gerekenler

Telefon Bayisi Açmak Karlı mı? 

Günümüzde insanlar için gerçekten en önemli 3 nesneden bir tanesi telefon olmaktadır. Birçoğu kişi evden çıkarken yanına alacağınız üç şey sorusuna yanıt olarak anahtar, cüzdan ve telefon cevabını vermektedir. İnsanlar için bu kadar büyük bir öneme sahip olan bir iletişim aracının alımı ve satımı elbette ki kazançlı olacaktır.

Eğer az çok bir dükkân işletme tecrübesine sahipseniz, telefon bayisi açmak karlı mı sorunuza cevap olarak, evet gerçekten karlı ve önü açık bir iş cevabını verebiliriz.  

Çünkü çok geniş bir pazar payına sahip olan bu sektörde insanlar her daim telefonlarını satmakta ve bir yenisini almaktadır. Durum böyle olunca çok büyük bir ikinci el pazarı oluşmakta ve size çok iyi bir kazanç kapısı sağlamaktadır. Yine telefon al-sat işinin yanında her tür teknolojik ürün satışı, telefon aksesuarı satışı ve TL yükleme, fatura ödeme gibi işlemleri de yapabilmektesiniz.

Eğer zanaatınız ve sertifikanız davar ise teknolojik ürünlerin tamirini de yaparak ekstra para kazanmanız da mümkün olmaktadır. Bütün bunlar düşünüldüğünde gerçekten de telefon bayisi açmak karlı mı sorunuza zaten kendinizde rahatlıkla cevap verebileceksiniz.  

Yapılan araştırmalara göre telefon bayileri işini dürüst bir şekilde yaptığında ve müşteri memnuniyetini sağladıklarında normal bir bayi aylık 5.000-10.000 TL arası bir kar bırakabilmektedir. Burada önemli olan sizin bayinizi açacağınız yeri iyi seçmeniz ve müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmanızdır.

Telefon bayisi açacağınız dükkân insanların yoğun olarak bulunduğu ve kolay ulaşabilecekleri bir yer olmalıdır. Belli bir müşteri potansiyelini yakaladıktan sonra gerisi sizin için çok daha kolay olacaktır. 

Telefon Bayisi Açma Bedeli 

Her sektörde olduğu gibi telefon bayisi açma sektöründe de elbette ki belli bir sermayenizin olması gerekmektedir. Böyle bir sermayeyi elde etmek adına bankalardan kredi çekebilir ya da etrafınızdan borç bulabilirsiniz.

Genel olarak telefon bayisi açma bedeli 30.000 TL ile 100.000 TL arasında değişiklik gösterebilmektedir. Bu fiyat değişikliğinde en çok sebep ise, sizin açacağınız dükkânın büyüklüğü ve içerisine koyacağınız ürünler, çalışacak kişi sayısı, telefon tamiri olacak mı? v.s. konular oluşturmaktadır.

Dükkanın açılış masraflarını karşılamak için bankalara gerekli teminatı gösterebilirseniz sizlere bu parayı sağlayacaklardır. Siz aldığınız bu parayı; envanterinize, dükkân kiranıza, dükkân içi mobilya ve dekorasyon malzemelerine, işyeri açmak için resmi kurumlara ödenen masraflara ve dükkânın faturalarına harcamanız gerekmektedir.

Yada KOSGEP’e başvurarak dükkan için destek almayı deneyebilirsiniz.

Yine tüm bunların yanında, böyle bir bayi açtığınızda yanınızda çalıştıracağınız eleman ya da elemanların da maaşlarını hesaba katmanız gerekecektir. Kısaca telefon bayiliği açma bedeli sizin açmayı düşündüğünüz konuma, dükkânın büyüklüğüne, çalıştıracağınız elaman sayısına ve dükkânın iç donanımına harcayacağınız miktara göre değişiklik gösterebilmektedir. 

Bayinizde çalıştıracağınız elemanların kesinlikle eğitimli ve saygılı kişiler olmasına dikkat ediniz. Çünkü hizmet sektöründe ilk kural her daim müşteri memnuniyeti olmaktadır. Bu cihetle elemanlarınız dürüst, güvenilir, saygılı ve güler yüzlü kişilerden oluşmalıdır. 

Telefon bayisi açmak için gerekenler

Telefon Bayisi Açmak İçin Gerekli Belgeler 

 Bu noktada eğer telefon bayisi açmayı düşünüyorsanız sizin de yapmanız gereken bazı resmi prosedürler olmaktadır. Her zaman yeni bir işyeri açmak veya kapatmak noktasında yapılması gereken bazı resmi işlemler gerekmektedir.

Telefon bayisi açmak için gereken belgeler arasında;

  1. Nüfus cüzdanı,
  2. Vesikalık fotoğraf,
  3. Esnaf ve Sanatkârlar odasına kayıt,
  4. İtfaiye raporu,
  5. Ticaret siciline kayıt,
  6. Zorunlu yapılması gereken sigortaların yaptırılması (İşyeri sigortası, yangın, hırsızlık v.s)
  7. Varsa kira sözleşmeniz gibi bazı resmi izin ve belgeler bulunmaktadır.  

Telefon Bayiliği Açmak için Püf Noktalar

Hedefinizi büyütmeyi düşünüyorsanız kesinlikle tamir ve bilişim alt yapı işlerinden anlayan bir alt biriminiz olsun. Böylece satmış olduğunuz ürünlerdeki sıkıntıları yine siz giderebilir ve böylece dışarıya ek bir ücret çıkmamış olursunuz. 

Telefon dükkânınızı büyüttüğünüz oranda çalışan eleman sayısını da artırmalısınız, çünkü bu sefer gelen müşteri sayısı fazla olacak ve yetersiz eleman durumunda insanlar beklemek istemeyecektir. Müşterilerinizi asla bekletmeyin ve onlara önemsiz oldukları hissini yaşatmayın.

Müşteri memnuniyetini kendinize ilk prensip olarak belirleyin ve asla müşterilerinize en ufak bir mağduriyet yaşatmayın.   Çünkü bu sizin için çok kötü bir reklam olacaktır ve potansiyel müşteri kaybı yaşamanıza sebebiyet verecektir.  Müşteri memnuniyetini ne kadar önemserseniz o nispette çok iş yapar ve çok para kazanırsınız.

 Kendinizi bilişim alanında kesinlikle geliştirin ve belli bir bilgi alt yapısına sahip olun. Sizin bu derece donanımlı olmanız müşterilerinizin sizden alacağı zaman belli bir güvene sahip olmalarını sağlar. 

Telefon Bayisi Açmanın Dezavantajları

1-Aileye vakit ayıramamak. Eğer tek başınıza çalışacaksanız gece 12 ye kadar işlek yerlerde dükkanı açık tutuyor olacaksınız.

2-Yanlış lokasyon seçimine bağlı işlerin yolunda gitmemesi. Telefon bayisi açarken dükkanın konumu çok büyük önem arz eder. İyi araştırmadan bir hevesle açılmaması gerekir. Bu her için bir dezavantajtır.

3-Çok fazla telefon bayisinin bulunması. Az bulunan yerlerde açmak gerekir.

Telefon Bayisi Açmanın Avantajları

1- Kendi işinizin patrosunuz. Kimse size karışmıyor.

2- İyi bir yer bayiliği tuttursanız geliriniz çok güzel olabilir.

3- Telefon sektörünün uzun vadede bitmeyecek olması. Buda telefon bayilerinin ölmeyecek bir mesleği olması anlamına geliyor.

 Telefon Bayisi Açmak Ne Kadar Kazanır?

Ortalama yani çok küçük yada çok büyük olmayan genel anlamda bir telefon bayisi ne kadar kazanır merak ediyorsanız kısaca detaylandıralım:

Örneğin Ankara gibi bir metropolde cadde üstü işlek bir telefon bayisinin müşterisi olmama gibi bir durum düşük bir ihtimaldir. Arada kalmış sokak arası tenha bir yerde açılan telefon bayisi doğal olarak çokda fazla iş yapamayacaktır zaten bu tarz bir dükkanın o tarz bir yerde açılması mantıklı değil.

Yürüyüş yolu gibi bir yerde yada insanların sürekli geçtiği bir yerde, birde sizden başka telefoncu yoksa telefon satışından, kontor yüklemeden, internet kaydı alma, telefon kılıfı satma, telefon tamir etme gibi bir çok işten para kazanabilirsiniz.

Telefon bayilerinin ana geçim kaynaklarından biri, para kazanma olasılığını arttıran en büyük işlerden biri de telefon tamiridir. Telefon tamir işini her bayi yapmaz, yapsa da başkasına yada uzaktaki bir başka bayiye yaptırır buda zaman kaybıdır. Telefonları tamir ne kadar kolay görünse de meşakkatli ve pahalı bir iş yönüdür. Bu işi yapan bir telefon dükkanı, telefon bayisi işini de iyi yapıyorsa ve en önemlisi bunu kendi bünyesinde sağlam bir usta ile yapıyorsa aldığı bir telefon tamiri işinden %50’den fazla kar alabilir. Bu kar oranı telefona yada tamir konusuna göre değişecektir.

Telefon bayilerinin kısaca para kazanma konuları ile kar konusunda bir rakam verecek olursak; standart bir bayi eğer telefon satarsa, telefon aksesuarları satarsa, telefon sim kartı, sim kart yenileme, yedekleme, aktarma, kontör yükleme ve en önemlisi tamir işini kendi bünyesinde yaparsa ve telefon bayisi dükkanının konumu da genel olarak iyi bir lokasyon da ise ortalama aylık 10 bin TL civarında kazanması gerekir. Bunun içinde giderleri düştüğümüzde 5 bin civarı net kalabilir. Bu rakamlar küçük sayılabilecek ortalama bir dükkanda ve tek kişi ile işletilen telefon bayileri için geçerlidir.

Büyük bir dükkanda, 3,4 kişi ile işletilen ve 2,3 telefon tamircisi bulunan, içerisinde yüzlerce farklı çeşit telefon ve telefon aksesuarı (kulaklık, telefon kılıfı, şarj aleti, 2.el telefon ve aksesuarları) bulunduran bir telefon bayisi konumu da iyi yerde ise aylık çok rahat 20/30 bin civarı kazanacaktır. Tabi ki genel giderler düşüldüğünde net kalan yarısı civarında olacaktır.

Burada önemli olan pazarlamayı iyi yapabilmek ve ürünleri doğru seçerek doğru bir konumda telefon bayisini açmaktır.

 

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler