Uygulamanızı Nasıl Başarıyla Büyütebilirsiniz? – Hızlı Kılavuz

Mobil uygulamanızı geliştirmek ve ardından başlatmak için aylar, belki yıllar harcadınız, ancak henüz işiniz bitmedi. Uygulamanızla herhangi bir şekilde herhangi bir başarı ölçüsünü gerçekten karşılamak istiyorsanız, sürekli gelişmeniz önemlidir. Bu, yalnızca genişleyen bir aktif kullanıcı tabanını gerçekleştirebilirseniz mümkündür.

Uygulamanızı büyütmek için doğru zamanın ne zaman olduğunu anlamak ve uygulamanın karşılaması gereken beş niteleyici faktörü ortaya koyduğumuzu anlamanıza yardımcı olmak zor olabilir:

Aşağıda, başarı çizginizi bir sonraki seviyeye taşımak için uygulamayı hazırlamak için lansman sonrası stratejileri formüle etmeye yönelik en iyi 5 ipucu verilmiştir.

 

 1. KPI’ları İyileştirmek için Uygulanabilir Bir Plan Oluşturun

  Bu kulağa oldukça sıradan bir şey gibi gelebilir, ancak aslında bu, ölçeklendirme çabalarınızın temelini oluşturacaktır. Bu planı formüle etmek için zaman ayırmanız ve biraz düşünmeniz ve bunun modüler olduğundan emin olmanız çok önemlidir. Burada modüler ile kastettiğimiz, planın son derece spesifik eylemlere bölünebilme ve ölçülebilir hedeflere ulaşma yeteneğine sahip olması gerektiğidir.

  Zamanın bu noktasında, ölçeklendirmeye ulaşmanıza ve bunun ötesine geçmenize yardımcı olabilecek verileri sürekli olarak izlemek ve gözden geçirmek için tüm ana uygulama KPI’larını (zaten yapmıyorsanız) izlemeniz kesinlikle çok önemlidir. Takip etmek ve planınıza dahil etmek için aşağıdaki KPI’ları göz önünde bulundurabilirsiniz.

  • Tutulma

   Bu ölçüm, insanların ilk etkileşimden sonra uygulamanıza ne sıklıkta geri döndüğünü, uygulamada ne sıklıkta kaldıklarını ve özellikler için ne zaman ödeme yaptıklarını ölçmenize yardımcı olur.

  • Kullanıcı LTV’si (Yaşam Süresi Değeri)

   Uygulamanızın LTV’si, uygulamanın para kazanma, viral olma ve elde tutma kalitesi ile tanımlanır. Bu, esas olarak, kullanıcının uygulamayı indirdiği zaman ile uygulamayı sildiği veya kullanmayı bıraktığı zaman arasındaki etkileşimi ölçmenize yardımcı olacak ölçümdür. Gelecekteki elde tutma oranının ve uygulamadan elde edilen yatırım getirisinin en iyi göstergelerinden biridir.

   LTV Formülü: (Müşteri Başına Ortalama Aylık Gelir x Müşteri Başına Brüt Marj) ÷ Aylık Kayıp Oranı

  • Bırakma Noktaları

   Bir acemi iseniz, ilk kez kullananlar için bırakma noktalarını takip ederek ve daha sonra onlarla tekrar etkileşim kurmayı hedefleyen kampanyalar geliştirerek büyük fayda sağlayabilirsiniz. Bu, aslında, müşterilerinizi tam olarak nerede ve neden kaybettiğinizi bildiğiniz gibi uygulamanızda ince ayar yapmak için stratejiler bulmanıza yardımcı olabilir.

  • Kullanıcı Oturumları

   Kullanıcının her oturumda uygulamanıza ne kadar zaman harcadığını bildiğinizde, katılım düzeyi ve üzerinde çalışılabilecek alanlar hakkında net bir anlayışa sahip olursunuz.

  • Derecelendirmeler ve İnceleme Analizi

   Uygulama kullanıcılarınızdan aldığınız puanlar ve incelemeler , uygulamanızı geliştirmek için tam olarak doğru değişiklikleri yapmak için değerli bilgilerden oluşan bir hazine olabilir. Ayrıca, uygulamanızın gelecekteki başarısı söz konusu olduğunda, kullanıcılarınızdan aldığınız puanlar ve incelemeler son derece önemlidir.

 2. Uygulama Kullanıcı Deneyimini Geliştirin

  Günümüzde herhangi bir uygulamanın kullanıcı deneyimi, uygulamayı kullanacak müşteriler için en önemli unsurlardan biridir. Kullanıcılar, uygulamanızla ilgili yaşadıkları deneyim hakkında olumsuz düşünürlerse, uygulamayı anında silerler. Deneyim ortalamaysa veya olağanüstü bir şey söylemeyelim, uygulama cihazlarında bir süre hayatta kalabilir, ancak geri dönme şansları çok daha düşüktür. Uber, Instagram, WhatsApp gibi en popüler ve başarılı uygulamalardan bazıları en üstte yer alır ve ortak bir noktaları vardır, o da çarpıcı bir Kullanıcı Deneyimi. Mesele şu ki, örnek bir kullanıcı deneyimi sunarsanız, müşteriler bunu hatırlayacak ve daha fazlası için size geri gelmeye devam edecek!

  uygulama oluşturucu

  Şu anda sunduğunuz kullanıcı deneyimini derinlemesine inceleyin ve onu optimize etmenin yollarını bulun. Her zaman iyileştirme için bir yer vardır ve müşterilerinizi heyecanlandıracak ve size geri dönmeye devam edecek bu iyileştirmelerin neler olduğunu bulmanız önemlidir. Devam etmeden ve mobil uygulamanızı ölçeklendirmeden önce bu değişiklikleri uygulamanın her zaman daha ucuz olduğunu unutmayın.

 3. Sağlam Bir Destek Sistemi Oluşturun

  Güçlü bir ekip, herhangi bir projenin, girişimin veya çabanın başarısı için etkilidir. Bu nedenle, kendinize bir takım seçmeye karar verdiğinizde bunu akıllıca yapın. Seçtiğiniz insanlar uzun vadeli hedeflere bağlı olmalı ve mümkün olduğunca kuruluşunuzun hedefleriyle uyumlu olmalıdır. Bu ekip oluşturma veya yapılanma, büyük ölçüde bütçe kısıtlamalarınız, zaman çizelgeniz, geleceğe yönelik planlarınız ve geliştiricileri yönetme deneyiminiz gibi çeşitli faktörlere bağlı olacaktır. Kullanıcı tabanınız arttıkça geliştirmeyi nasıl ölçeklendirmek istediğiniz konusunda net bir fikre sahip olmak akıllıca olacaktır. Tüm operasyonları dış kaynak mı kullanacaksınız, kurum içi bir ekibiniz mi olacak, yoksa ikisinin bir kombinasyonu mu olacak? Her model her iş yapısına uygun değildir, bu nedenle herhangi birini uygulamadan önce yeterince araştırma yapmanız önemlidir.

 4. Kullanıcı Edinme Çabalarınızı Artırın

  Uygulamanızın büyümesiyle birlikte, yeni kullanıcılar edinmek için harcadığınız çabalar da orantılı olarak artmalıdır. Bu, ilk vızıltıdan yararlanmak ve büyümeyi ölçeklendirmek istiyorsanız daha büyük ölçekte çalışmanız gerektiği anlamına gelir. Her şeye uyan tek bir çözüm için körü körüne gitmek yerine, uygulamanızı diğerlerinden farklı kılan tanımlayıcı özellikleri kabul ederek uygulamanız için en uygun edinme kanalını belirlemeniz önemlidir.

  uygulama yap

  Pazarlama çabaları işletmeden işletmeye farklılık göstermektedir. Çoğu insan için işe yarayan en popüler kullanıcı edinme stratejilerinden bazıları ağızdan ağza iletişim, sosyal medya, ücretli satın alma ve SEO’dur.

 5. Mevcut Kullanıcı Tabanını Korumaya Dikkat Edin

  Yeni müşteriler kazanmak önemliyken, mevcut müşterilerinizi elde tutmaya da özen göstermeniz daha da önemlidir.

  Yeni müşteriler edinmenin mevcut müşterileri elde tutmaktan 7 kat daha pahalı olduğunu biliyor muydunuz?

  YG’nizi en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, yüksek bir elde tutma oranını sürdürmek kesinlikle gereklidir. Bu da, aşağıdaki iki yöntemle gerçekleştirilebilir – işe alım ve anında iletme bildirimleri .

  İlk adım olarak, kullanıcıları işe alım yoluyla eğitebilirsiniz. Yerleştirme deneyimi sorunsuz olmalıdır, böylece kullanıcıları içerik bombardımanına maruz bırakmaz veya herhangi bir şekilde onları uzun soluklu öğreticilerden geçmeye zorlamaz. Kullanıcı ve uygulama arasında özgün ve uzun vadeli bir bağlantı kurarak, katılım deneyimini kullandığınızdan emin olun.

  İyi hazırlanmış Anında Bildirimler göndermek, kullanıcıları elde tutmanın harika bir yoludur.

  Anında iletme bildirimlerini etkinleştiren kullanıcıların, kullanmayanlara kıyasla uygulamayı kullanmaya devam etme olasılığının %25 daha yüksek olduğunu biliyor muydunuz?

  Doğru yaptığınızda, push bildirimleriniz çok müdahaleci olmadan kullanıcılara ulaşmanın harika bir yolu olabilir. Kişiselleştirme, başarılı bir anında iletme bildirimi kampanyasının anahtarıdır; bu, kullanıcılarınızın onları gerçekten almak isteyeceklerini ve buna biraz değer katacaklarını garanti eder.

«
»

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir