Mobiluygulaman
Blog

Windows 10, 8 veya 8.1 ve 7’de Xcode Nasıl Kurulur? Detaylı Anlatım

Linux ve Windows için herhangi bir platformda uygulama geliştirme kolay bir iştir; Mac için yazılım geliştirme diğer platformlarla karşılaştırıldığında o kadar kolay değildir. Mac’te uygulamalar oluşturmak için Xcode adlı bir SDK gerekir.

Xcode, Apple tarafından özellikle Mac OS X ve iOS’de yazılım geliştirilmesi için tasarlanan yazılım geliştirme araçları setinden oluşan bir entegre geliştirme ortamı (IDE) ‘dir. Uygulama geliştirme kiti olan Xcode, Mac OS X ve iOS dışındaki diğer işletim sistemleri için mevcut değildir. Bu olanağın arkasında pek çok sebep ve uyumluluk sorunu var. Windows PC’nize (7, 8.1 ve 10) Xcode’ı kurmak için oldukça istekli iseniz,  burada Windows’a Xcode’ın nasıl kurulacağı konusunda ayrıntılı bir yol haritası sunuyoruz.

Xcode – Uygulama Geliştirme Seti

Xcode bir uygulama geliştirme setidir veya Mac OS X için tasarlanmış bir dizi yazılım geliştirme araçları içeren basit bir SDK’dır. Xcode, bir test uygulaması ve bir varlık yönetimi araç kiti olarak da düşünülen bir arabirim oluşturucudur. İşte Oracle VirtualBox kullanarak Windows PC’ye (7, 8 veya 8.1 ve 10) Xcode’ın nasıl kurulacağı üzerine bir yöntem.

Yani bu, Xcode SDK’sını Windows işletim sisteminize kurarak, Windows PC’de temel uygulamaları oluşturabilir ve geliştirilebileceği anlamına gelmektedir.

Windows 7/8/10 İşletim Sisteminde Xcode Yükleme Gereksinimleri

Bu makalede sizi Windows 7, 8 veya 8.1 ve 10’a Xcode’ın nasıl kurulacağı konusunda detaylı bir şekilde açıklayacağız. Yükleme işlemini başlatmadan önce aşağıdaki sistem gereksinimlerinin olması gerekir:

  • VMware (Ücretli) veya VirtualBox (Ücretsiz) programı
  • OSX Mavericks ISO dosyası (İndir) (İndirdikten sonra virüs taraması yapın, ne olur ne olmaz)
  • Çift Çekirdekli Intel işlemci
  • Minimum 2GB RAM (Önerilen: 4 GB +)

Profesyonel bir uygulama geliştiricisi iseniz, OS X ve uygulama geliştirici kimliğine sahip Apple donanımını satın almanız gerekir. Uygulamayı gerçek bir Apple cihazında test ederken Apple donanımınızda Xcode kullanmanız gerekir.

Windows’ta Xcode’ı kurmak için Virtual Box’u kullanırken, çalışan bir Mac OS X sanal makineniz olduğundan emin olun. Yüklü bir VirtualBox bir kopyasına sahip değilseniz, buradan ücretsiz ve açık kaynaklı olarak indirebilirsiniz.

VirtualBox’u Windows için indir (110 MB civarında)

Xcode’u Windows 10, 8 / 8.1 ve 7 PC veya Laptop’a Yükleme Adımları

Xcode’ı Windows 10, 8 veya 8.1 ve Windows 7 masaüstüne veya iOS SDK için Dizüstü bilgisayarınıza yüklemek için aşağıdaki adımları takip edin.

1. Adım: İlk olarak, yukarıdaki bağlantıdan Windows bilgisayarınıza VMware veya VirtualBox’ı indirin ve yükleyin.

2. Adım: Şimdi, sanal bir makine olarak OSX Mavericks ISO’yı indirip yüklemeniz gerekir. İndirmek için tıklayın. (Virüs taramasından geçirin sıkıntı olmasın 🙂

3. Adım: Sanal makine oluşturma. Biz VirtulBox’de kurulum anlatacağız. Programı indirip kurunuz ve VirtualBox’ı açıp Yeni’yi (New) tıklatmanız gerekir.

4. Adım: Şimdi, yeni işletim sisteminin adını soracak yeni bir pencere alacaksınız. Adı, OSX olarak yazın, Mac OS X olarak işletim sisteminin tipini seçin ve Sürümü Mac OS X (32 bit) olarak girin . İleri’yi tıklayın .

adim-4-xcode-windows-yukleme

Adım 5: Sanal makine için RAM boyutunu seçmeniz gerekir. Android’in Windows bilgisayarınızda çalışması için yeterli bellek boyutu 1024 MB (1 GB) gerektirir. Bellek boyutunu seçin ve ardından İleri’ye .

adim-5-xcode-windows-yukleme

6. Adım:  Şimdi, Sanal sabit disk dosyasının türünü seçin ve oluşturun.

7. Adım: Donanım dosyasının türünü VDI (VirtualBox Disk Image) olarak seçin. VDI için her zaman ISO imgesi açısından önerilir. İleri’yi tıklayın .

adim-7-xcode-windows-yukleme

8. Adım: Fiziksel sabit sürücüyü Dinamik olarak ayrılmış olarak seçin. Şimdi, cihazdaki fiziksel sabit diskten Android’in dosya dolaşımını ve boyutunu tahsis etmeniz gerekir. Ardından Oluştur’u tıklayın .

adim-8-xcode-windows-yukleme

Adım 9: Şimdi Virtualbox’da sanal makine oluşturduk. Daha önce 2.adımda indirilen iso dosyasını bağlamanız gerekir. Bunun için Ayarlar >> Saklama >> Yük iso Dosyasına Git >> Tamam >> Başla’yı tıklayın…

Adım 10: Daha sonra ekrandaki OSX önyükleme adımlarını Sihirbaz olarak izleyin ve OSX, Oracle Virtual’e yüklenecektir.

Adım 11:  Şimdi, VirtualBox’da ki Safari tarayıcısını açın ve resmi Apple App mağazasını açın .  Apple kimliğinizi App mağazasında kullanarak oturum açın. Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi Apple kimliğini ve şifresini girmeniz gerekir:

adim-11-xcode-windows-yukleme

Adım 12:  İmzalı olduktan sonra, komple paketi almak için arama kutusuna xcode yazın. Size çeşitli ilgili uygulamaları gösterir. Xcode’ı farklı uygulamalardan bulun ve Bedava ve İndir’i tıklayın. Ardından tıklayın Tamam kiti indirmek için.

Adım 13: Yükleme işlemini tamamladıktan sonra uygulamalardan açın. Şimdi, Xcode bilşenlerini yüklemek ve sistem ayarlarınızı değiştirmek için erişim ayrıcalığı elde etmek için kök kimlik bilgilerinizi sağlamalısınız. Adınızı ve şifrenizi girin ve Tamam düğmesine basın .

Adım 14: Hepsi bu. Artık masaüstü sanallaştırma yazılımı VMware iş istasyonu kullanarak en yeni Xcode sürümünü Windows 10, 8 / 8.1 ve 7 bilgisayarınıza başarıyla kurduk.

Böylece Xcode, uygulama geliştirme yazılımını Windows PC veya Dizüstü bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Artık, bu arayüzü kullanarak yeni projeler ve daha iyi uygulamalar oluşturabilirsiniz. Bu yazılımı Windows’ta çalıştırırken, Xcode’ın performansı ve hızı tabiki gerçek MACOS gibi olmayacaktır.

Dikkat! Bu anlatılanlar eğitim amacı için kullanılabilir, profesyonel uygulama geliştiricileri için kullanılamaz. Sadece eğitim amaçlı paylaşılmıştır. Kullanım sorumluluğu kullananlara aittir.

Şimdi Xcode’u PC’nizde kullanma zamanı. Bu şekilde, Xcode’ı herhangi bir pencerenizdeki Kişisel Bilgisayarınızda veya dizüstü bilgisayarınızda kolayca indirebilir ve yükleyebilir ve ihtiyaçlarınıza göre daha iyi uygulamalar oluşturabilirsiniz. Bu eğiticinin, Windows 10, 8 / 8.1 ve 7 işletim sistemlerine Xcode kurmada size yardımcı olacağını umuyoruz.

Not: Kurulum başarılı ise ve bilgisayarınızda MacOS çalışıyorsa, app store’a girip en yeni macos sürümüne geçiş yapabilirsiniz. Bunun için uygulama mağazasında yeni MACOS sürümünü arayıp bulmanız ve indirip kurmanız yeterli.

Kaynak: https://www.alltechbuzz.net/install-xcode-on-windows-for-ios-sdk/

Comments

İnal sönmez 21 Şubat 2018

Merhaba. Mevcut ram kapasitem 8 programın rahat kullanmak için 5-6 ram vermeyi düşünüyorum. Bu verdiğim ram bilgisayarımdan tamamen program için mi gider sürekli yoksa sadece çalıştırdığım zaman mı ?

Coşkun Uygun 21 Şubat 2018

Merhaba, sadece program çalıştığı zaman kullanacaktır, tamamen programı kapatırsanız bilgisayarınıza bir etkisi kalmaz

Mustafa 1 Nisan 2018

Çalıştırdığınız sürece ram kullanır tavsiyem 4tür fazlası pek işe yaramaz

Fatih 9 Nisan 2018

Dostum sadece sanal makinayı çalıştırıp osx mavericks’i başlattığında o ram miktarını kullanmaya başlar ve belirlediğin remin tamamını açar açmaz kullanacak diye bir şey yok osx mavericksin üzerinde ne kadar fazla işlem yaparsan belirlediğin ram miktarının dışına çıkmadan kullanmaya başlar.

BBD 23 Kasım 2018

SANAL MAKİNEYİ AÇTIGIN ANDA GİDER

ismail 30 Kasım 2018

CMD Gibi bir ekran çıkıyor öyle kalıyor

Mustafa 13 Mayıs 2019

kurdum….açılışta kullanıcı adı ve şifre soruyor…
root ve niresh ile açmadı

Özcan 15 Nisan 2020

Benim PC amd ryzen 7 2 olurmu

By_Ömer / Youtube 23 Haziran 2020

Merhaba ben youtubede sizin sayenizde kendi videomu çekip yayınladım size çok teşekkür ediyorum

(Buarda sizin reklamınızı da yaptım)

Rose Martine 13 Ağustos 2020

I just want to tell you that I am very new to blogging and honestly savored this web blog. More than likely I’m want to bookmark your website . You really come with very good well written articles. Many thanks for sharing your web-site.

Yavaş 26 Aralık 2020

Merhaba,

Şimdi ben windows 10 Home üzerinde vmware i kurdum.
Sürümüm 15.5 .Bunun üzerine de Macos kurdum o da son sürüm. Tools ları da yükledim.
Bilgisayarım yeni.
MSI CREATOR 15
I7-10875H
32 GB RAM
4K ekran
RTX2070
—-
Sanal makinaya
24 GB ram verdim
İşlemciden 1-16 verdim. Üstünü kabul etmiyor.
95 GB SATA verdim.

Açıyorum her şey normal. 1-2 app kullanıyorum hemen CPU %100 oluyor. Kasmaya başlıyor flan :/
Bilgisayar buz gibi özel soğutma sistemi var ve cpu yu tam kapasite açıyorum. Yani başka bir işlem yaptırsam uçak kaldırır bu cpu : ( acaba gerçekten yetmiyor mu?

Şu sorunu çözene kurabiye vericem 🙁

Hüseyin Enes 14 Şubat 2021

teşekkürler

Doğan 16 Mayıs 2021

Merhaba, kodlama öğrenmek için indirmeyi düşünüyorum ancak araştırmam sonucu OSX Mavericks sürümünün baya eski bir işletim sistemi oldugunu farkettim acaba xcode açısından yeni sürümlerin bir farkı var mı yoksa Mavericks yeterli gelir mi? Teşekkürler.

Coşkun Uygun 16 Mayıs 2021

Yeni sürüm bulabilirseniz daha uygun olacaktır

Write A Comment

WhatsApp chat