Linux ve Windows için herhangi bir platformda uygulama geliştirme kolay bir iştir; Mac için yazılım geliştirme diğer platformlarla karşılaştırıldığında o kadar kolay değildir. Mac’te uygulamalar oluşturmak için Xcode adlı bir SDK gerekir.

Xcode, Apple tarafından özellikle Mac OS X ve iOS’de yazılım geliştirilmesi için tasarlanan yazılım geliştirme araçları setinden oluşan bir entegre geliştirme ortamı (IDE) ‘dir. Uygulama geliştirme kiti olan Xcode, Mac OS X ve iOS dışındaki diğer işletim sistemleri için mevcut değildir, yani orjinal olarak diğer platformlarda çalışmaz. Bunun nedenleri arkasında pek çok sebep ve uyumluluk sorunu var.

Windows PC’nize (7, 8.1 ve 10) Xcode’ı kurmak için oldukça istekli iseniz,  burada Windows’a Xcode’ın nasıl kurulacağı konusunda ayrıntılı bir yol haritası sunuyoruz.

 

Xcode – Uygulama Geliştirme Seti

 

Xcode bir uygulama geliştirme setidir veya Mac OS X için tasarlanmış bir dizi yazılım geliştirme araçları içeren basit bir SDK’dır. Xcode, bir test uygulaması ve bir varlık yönetimi araç kiti olarak da düşünülen bir arabirim oluşturucudur.

İşte Oracle VirtualBox kullanarak Windows PC’ye (7, 8 veya 8.1 ve 10) Xcode’ın nasıl kurulacağı üzerine bir yöntem. Dolayısıyla, bu Xcode SDK’sını Windows işletim sisteminize kurarak, Windows PC’de temel uygulamaları oluşturabilir ve geliştirebilirsiniz.

 

Windows 7/8/10 İşletim Sisteminde Xcode Yükleme Gereksinimleri

 

Bu makalede sizi Windows 7, 8 veya 8.1 ve 10’a Xcode’ın nasıl kurulacağı konusunda detaylı bir şekilde açıklayacağız. Yükleme işlemini başlatmadan önce aşağıdaki sistem gereksinimlerinin olması gerekir:

 • VMware (Ücretli) veya VirtualBox (Ücretsiz) programı
 • OSX Mavericks ISO dosyası (İndir) (İndirdikten sonra virüs taraması yapın, ne olur ne olmaz)
 • Çift Çekirdekli Intel işlemci
 • Minimum 2GB RAM (Önerilen: 4 GB +)

Profesyonel bir uygulama geliştiricisi iseniz, OS X ve uygulama geliştirici kimliğine sahip Apple donanımını satın almanız gerekir. Uygulamayı gerçek bir Apple cihazında test ederken Apple donanımınızda Xcode kullanmanız gerekir.

Windows’ta Xcode’ı kurmak için Virtual Box’u kullanırken, çalışan bir Mac OS X sanal makineniz olduğundan emin olun. Yüklü bir Sanal Kutunun bir kopyasına sahip değilseniz, buradan ücretsiz ve açık kaynaklı olarak indirebilirsiniz.

VirtualBox’u Windows için indir

 

Xcode’u Windows 10, 8 / 8.1 ve 7 PC veya Laptop’a Yükleme Adımları

 

Xcode’ı Windows 10, 8 veya 8.1 ve Windows 7 masaüstüne veya iOS SDK için Dizüstü bilgisayarınıza yüklemek için aşağıdaki adımları takip edin.

1. Adım: İlk olarak, yukarıdaki bağlantıdan Windows bilgisayarınıza VMware veya VirtualBox’ı indirin ve yükleyin.

2. Adım: Şimdi, sanal bir makine olarak OSX Mavericks ISO’yı indirip yüklemeniz gerekir. İndirmek için tıklayın. (Virüs taramasından geçirin sıkıntı olmasın 🙂

3. Adım: Sanal makine oluşturma. Biz VirtulBox’de kurulum anlatacağız. Programı indirip kurunuz ve VirtualBox’ı açıp Yeni’yi (New) tıklatmanız gerekir.

4. Adım: Şimdi, yeni işletim sisteminin adını soracak yeni bir pencere alacaksınız. Adı, OSX olarak yazın, Mac OS X olarak işletim sisteminin tipini seçin ve Sürümü Mac OS X (32 bit) olarak girin . İleri’yi tıklayın .

Adım 5: Sanal makine için RAM boyutunu seçmeniz gerekir. iOSun Windows bilgisayarınızda çalışması için yeterli bellek boyutu 1024 MB (1 GB) gerektirir. Bellek boyutunu seçin ve ardından İleri’ye tıklayın.

6. Adım:  Şimdi, Sanal sabit disk dosyasının türünü seçin ve oluşturun.

7. Adım: Donanım dosyasının türünü VDI (VirtualBox Disk Image) olarak seçin. VDI için her zaman ISO imgesi açısından önerilir. İleri’yi tıklayın .

8. Adım: Fiziksel sabit sürücüyü Dinamik olarak ayrılmış olarak seçin. Şimdi, cihazdaki fiziksel sabit diskten iOS’un dosya dolaşımını ve boyutunu ayarlamanız gerekir. Ardından Oluştur’u tıklayın .

Adım 9: Şimdi sanal kutunuzda sanal makine oluşturduk. Daha önce 2.adımda indirilen iso dosyasını bağlamanız gerekir. Bunun için Ayarlar >> Saklama >> Aygıt Ekle (Add CD/DVD Device) iso Dosyasına Git >> Tamam >> Başlat (Start) tıklayın…

Adım 10: Daha sonra ekrandaki OSX önyükleme adımlarını Sihirbaz olarak izleyin ve OSX, Oracle Virtual’e yüklenecektir.

Adım 11:  Şimdi, Sanal Kutunuzdaki safari tarayıcıya gidin ve resmi Apple App mağazasını açın .  Apple kimliğinizi App mağazasında kullanarak oturum açın. Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi Apple kimliğini ve şifresini girmeniz gerekir:

Adım 12:  Xcode’u indirebilmek için App Store da arama kutusuna xcode yazın. Size çeşitli ilgili uygulamaları gösterir. Xcode’ı farklı uygulamalardan bulun ve Bedava ve İndir’i tıklayın. Ardından tamam’a tıklayın.

Adım 13: Yükleme işlemini tamamladıktan sonra uygulamalardan açın. Şimdi, Xcode bileşenlerini yüklemek ve sistem ayarlarınızı değiştirmek, erişim ayrıcalığı elde etmek için kök kimlik bilgilerinizi sağlamalısınız. Adınızı ve şifrenizi girin ve Tamam düğmesine basın .

Adım 14: Hepsi bu. Artık masaüstü sanallaştırma yazılımı VMware iş istasyonu kullanarak en yeni Xcode sürümünü Windows 10, 8 / 8.1 ve 7 bilgisayarınıza başarıyla kurduk.

Böylece Xcode, uygulama geliştirme yazılımını Windows PC veya Dizüstü bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Artık, bu arayüzü kullanarak yeni projeler ve daha iyi uygulamalar oluşturabilirsiniz.

Bu yazılımı Windows’ta çalıştırırken, Xcode’ın performansı orjinalinde olduğu kadar iyi olmayuacağını unutmayın. Sonuçta sanal bir şekilde çalıştırıyorsunuz. Üstünde çalışırken sabırlı olmanız gerekecektir.

Bununla birlikte bu anlatılanlar eğitim amacı için kullanılabilir, ancak profesyonel uygulama geliştiricileri için kullanılamaz.

Şimdi Xcode’u PC’nizde kullanma zamanı. Bu şekilde, Xcode’ı herhangi bir pencerenizdeki Kişisel Bilgisayarınızda veya dizüstü bilgisayarınızda kolayca indirebilir ve yükleyebilir ve ihtiyaçlarınıza göre daha iyi uygulamalar oluşturabilirsiniz.

Bu eğiticinin, Windows 10, 8 / 8.1 ve 7 işletim sistemlerine Xcode kurmada size yardımcı olacağını umuyoruz.

Not: Kurulum başarılı ise ve bilgisayarınızda MacOS çalışıyorsa, app store’a girip en yeni macos sürümüne geçiş yapabilirsiniz.

Kaynak: https://www.alltechbuzz.net/install-xcode-on-windows-for-ios-sdk/

Yazar hakkında

Coşkun Uygun

8 Yorum

 • Merhaba. Mevcut ram kapasitem 8 programın rahat kullanmak için 5-6 ram vermeyi düşünüyorum. Bu verdiğim ram bilgisayarımdan tamamen program için mi gider sürekli yoksa sadece çalıştırdığım zaman mı ?

  • Merhaba, sadece program çalıştığı zaman kullanacaktır, tamamen programı kapatırsanız bilgisayarınıza bir etkisi kalmaz

  • Çalıştırdığınız sürece ram kullanır tavsiyem 4tür fazlası pek işe yaramaz

  • Dostum sadece sanal makinayı çalıştırıp osx mavericks’i başlattığında o ram miktarını kullanmaya başlar ve belirlediğin remin tamamını açar açmaz kullanacak diye bir şey yok osx mavericksin üzerinde ne kadar fazla işlem yaparsan belirlediğin ram miktarının dışına çıkmadan kullanmaya başlar.

Yorum Yaz

WhatsApp chat