6 Ocak 2016

Sık Sorulan Sorular

APK

Çoğu zaman yeni bir APK oluşturma hizmetine ihtiyaç duymadan, yaptığınız değişiklikler otomatik olarak uygulamanıza da yansır. Tabi ki istisnai durumlar da mevcut.

Uygulamanız üzerinde şu değişiklikleri yaparsanız yeniden APK oluşturmak gerekiyor:

-Uygulama adı

-Uygulama resmi (Simgesi)

-Uygulama açılış resmi

Bunlar dışında yaptığınız tüm yenilik veya değişiklikler anında uygulamanıza yansıyacaktır.

Güncelleme: paket satın alan kullanıcılarımız kendi APK dosyalarını artık oluşturabiliyor!

Android cihazlar için mobil uygulama/app geliştiren kullanıcılarımızın APK dosyalarını biz oluşturup kendilerine teslim ediyoruz.

Bunun en büyük nedeni, APK dosyalarının oluşma sürecinin uzun olması, dosyaların boyutunun büyük olması.

Eğer herkese APK oluşturma işlemini herkese açık yaparsak, 10 kullanıcı bile aynı anda APK dosyası oluştursa bu inanılmaz bir sunucu yüklenmesi demek. Bu yüzden siteyi kullanan müşterilerimizin en hızlı şekilde uygulamasını oluşturması, takılmadan, sıkılmadan uygulama/app yapmasını sağlamak amacıyla APK oluşturma işlemini biz yapıyoruz.

Bu süre genellikle sizin oluşturacağınız APK süresinden de daha kısa oluyor ve size en kısa sürede teslim ediliyor.

Bayi Soruları

Elbette. Size sunduğumuz bütün özellikler onlar içinde aynen geçerli.

Elbette. Uygulamaya girişini kısıtlayabilirsiniz.

Ödemelerinize karışmıyoruz. Kendi banka hesabınıza EFT yaptırabilirsiniz.

Her müşteriniz bir ödeme başına bir uygulama oluşturabilir.

Sınırsız 🙂

Biz Yapalım

Uygulamalar internet ihtiyacı duymayan bir yapıda ise çalışabilir ancak internet ihtiyacı duyan: WordPress, Facebook, Video, Form v.b. moduller internet olmadan çalışamaz. Uygulamalar ilk kez yüklenirken kullanıcılara Çevrimdışı içerik indirme uyarısı verilmesini isterseniz Sol menüden Detaylar’a tklayıp Çevrimdışı içeriği aktif hale getirmelisiniz.

Uygulama fikirleriniz siz ve bizim aramızda kimse ile paylaşılmaz ve uygulama bitirilip size teslim edildiği anda mülkiyeti size aittir.

Tamamen size ait.

Hakkımızda

Uygulama dosyaları Mobiluygulaman.com sunucuları üzerinde barınır ve bütün uygulamalar bu dosyalara bağlı çalışır. Bu nedenler Mobiluygulaman.com internet sitesinin çalışmadığı durumlarda bağlı bütün uygulamalarda işlevselliğini kaybeder, çalışmaz. Tabi ki bunun olmaması için elimizden geleni yapıyoruz.

Bu site ile Google ve Apple mobil cihazları için kodlama, programlama, teknik bilgi ihtiyacı olmadan, size sunulan yardımcı araçlarla çok kolay bir şekilde dakikalar içinde mobil uygulamalar oluşturabilirsiniz.

Mobiluygulaman.com ile Android ve IOS tabanlı işletim sistemleri için kendi özel uygulamalarınızı yapabilir, uygulamalarınıza eklediğiniz reklamlarla para kazanabilir, sitemizden alacağınız bayi (reseller)  hesabı ile kendi mobil uygulama yapma ağınızı kurup müşteri kazanıp onlardan para kazanabilirsiniz.

Ödemeler

Sitemizde yer alan bütün fiyatlara KDV dahildir ve kesinlikle hiç bir gizli ücret, masraf veya komisyon alınmaz.

Mobiluygulaman.com’da sunulan app/uygulama oluşturma/geliştirme hizmeti tamamen sizin tarafınızdan gerçekleştirilen bir işlem olduğu için ücret geri iadesi söz konusu olmamaktadır.

Kullanıcılar istedikleri uygulamayı kafasında planlar ve ona uygun bir paket satın alır. Satın almadan önce 3 gün boyunca istediği gibi dener. Bu süre zarfından sonra satın alınan bütün uygulamalar kullanıcı yükümlülüğü altında olduğundan geliştirmek ve yayımlamak kullanıcıya aittir.

Böyle bir sistem de de ücret iadesi mümkün görünmemektedir.

Şu koşullarda ise ücret iadesi alabilirsiniz

Mobiluygulaman.com sitesinde tarafında oluşan sorunlardan dolayı uygulamalar açılmaz veya çalışmaz ise ve bu durum 7 gün boyunca devam ederse ücreti iadesi yapılabilir. Sistemin düzeldiği her andan itibaren 7 gün sayımı tekrar başlar.

Uygulama oluşturma paketlerimizden birini satın alabilmek için en güvenilir ödeme seçeneklerinden olan:

  • Paypal (Henüz aktif değil)
  • Havale

Seçeneklerini kullanabilirsiniz. APK dosyalarını alabilmek için paket almak zorunda olduğunuzu unutmayın.

Teknik Bilgiler

Kaynak Kod: Android işletim sisteminde çalışan uygulamaların ve oyunların uzantısı olan APK‘nınpaketlenmemiş halidir. Yani bir APK uygulamasının içinde onlarca, yüzlerce hatta binlerce dosya ve klasör olur, işte o klasörlerin geneline Kaynak Kod denir ve Android Studio, Eclipse gibi programlar ile paketlenerek/derlenerek tek bir dosya haline getirilir, bu dosyanın uzantısı da .APK olur. Kısaca, Kaynak Kodlar yardımı ile uygulamaları düzenleyebilir ve tekrar tekrar imzalayarak paketleyebilirsiniz.

Biz mobiluygulaman olarak bu işi zaten sizin yerinize otomatik olarak yapıyoruz ve APKdosyasını size veriyoruz. Yoksa Kaynak Kodları tek tek Android Studio’da açıp APK haline getirmek gerekecekti.

Android APK sürümü/versiyonu, bir APK dosyasına ait oluşturulma numarasıdır. Örneğin: Hemen hemen  ilk defa oluşturulan bütün APK dosyalarının sürümü 1.0‘dır. Buda uygulamanınilk sürümü, birinci sürümü olduğunu ifade eder. Uygulama yenilendikçe bu sayı artar ve 1.1, 1.2yada direk 2.0, 3.0 gibi değerler alır.

Sizin değerli Mobiluygulaman kullanıcılarının yapması gereken sürüm şekli ise: geçerli olan örneğin; 1.0 ise 2.0 yapmak yada sürüm 4.0 ise 5.0 yapmak yani geçerli sürümün bir üstnumarasını yazmak.

Eğer Google Play‘de yüklü olan APK dosyasını güncellemek istiyorsanız bu sürüm numarasını mutlaka arttırmanız gerekiyor (3.0 ise 4.0 gibi) yoksa Google Play’de yer alan uygulamanızı güncelleyemezsiniz ve sürüm hatası alırsınız.

Paket kimliği,  uygulamayı diğer uygulamalardan ayıran benzersiz bir kimliktir. Uygulama içinde ve uygulamanın yayınlandığı mağazanın url adresinde yer alır.

Paket kimliği diğer uygulamalardan farklı olmalı, com ile başlamalı ve uygulamayı tanıtan bir yapıda kurulmalı, örneğin, mobiluygulaman’ın demo uygulamasının paket kimliği şu şekilde olabilir:

Doğru paket kimliği: com.mobiluygulaman.demo.uygulama

Yanlış paket kimliği: mobiluygulaman.com.uygulama.demo.indir.full

Bu özellik ile uygulamanızı kullanan kişilere istediğiniz zaman bildirim gönderebilirsiniz. Tüm paketlerde bildirim gönderme özelliği aktiftir ve sınırsız sayıda bildirim göndermeniz sağlanır.

Bildirimleri, ister tüm kullanıcılara ister de Başlıklara göre gönderebilirsiniz. Bunun için uygulamanıza Başlıklar modülü eklemeli ve içerisine çeşitli başlıklar eklemelisiniz. Böylece sadece belirli kişilere bildirim göndermiş olursunuz.

Para kazanma denilen özellik, standart paket hariç, yıllık ve full paketler ile birlikte sunulan Admob reklamları ekleme işlemidir.

Admob, Google tarafından sunulan bir reklam yayınlama hizmetinin adıdır. Admob’a üye olarak, uygulamanıza yerleştireceğiniz kodlar yardımı ile, uygulama içerisinde banner yada geçiş reklamları yayınlayabilirsiniz. Böylece reklamlara tıklayan her gerçek kişi size para kazandıracaktır.

Unutulmamalıdır ki, kullanıcısı olmayan uygulamalar size para kazandıramaz. Öncelikle uygulamanızı tanıtıp, kullanan kişi sayısını arttırmalısınız. Daha sonra Admob reklamı eklemeniz daha yerinde olacaktır.

iOS, ünlü telefon markası Apple tarafından geliştirilen ve sadece Apple cihazları olan iPhone v.b. cihazların çalışmasını sağlayan genel işletim sisteminin adı.

Android, ünlü arama motoru Google tarafından geliştirilen; mobil telefonlar, tabletlerin v.b. cihazların çalışmasını sağlayan genel işletim sisteminin adı.

Üyelik Paketleri

Paket süreniz bitince uygulamanız askıya alınır ve içeriğine ulaşılamaz. Yada üyeliğiniz ücretsiz pakete dönüşür ve bizim reklamlarımız uygulamanıza eklenir, uygulamada bir değişiklik yapamazsınız. Aylık yada yıllık olarak düzenli ödeme yaptığınız takdirde uygulamalarınız sürekli olarak açık kalmaya devam eder ve sunucu kesintileri haricinde kapanmaz. Sunucu kesintileri ise Facebook sayfamızdan sizlere duyurulur ve kesintileri zaten biliyor olursunuz.

Tags: ödeme, Paket

Maalesef.

Türkiye’yi bıraktık dünyanın en ucuz fiyatları ile uygulama geliştirme hizmeti veriyoruz. (İstenilen site il TL bazında karşılaştırılabilir) Bu nedenle her paket tek bir uygulama geliştirme için kullanılır. 2. bir uygulama yapılmak istenildiğinde istenilen herhangi bir paket tekrar alınabilir.

Yıllık üyelik paketinde bütün modüller açıktır. Ödemeler yıldan yıla yani her yıl içerisinde her uygulama için bir kere yapılır. Bu paket ile ios ve android için sitemizde sunulan bütün özellikleri kullanabilir ve kolayca uygulama oluşturabilirsiniz.

Bu pakette para kazanma olarak adlandırılan Admob reklam ekleme işlemi de yapılabilmektedir. Böylece Admob reklamlarını uygulamanıza ekleyerek para kazanabilirsiniz.

Full üyelik paketinde bütün modüller açıktır. Ödemeler aydan aya her ayrı uygulama için bir kere yapılır. Bu paket ile ios ve android için sitemizde sunulan bütün özellikleri kullanabilir ve kolayca uygulama oluşturabilirsiniz.

Bu pakette para kazanma olarak adlandırılan Admob reklam ekleme işlemi de yapılabilmektedir. Böylece Admob reklamlarını uygulamanıza ekleyerek para kazanabilirsiniz.

Standart üyelik paketinde bütün modüller açıktır. Ödemeler aydan aya her ayrı uygulama için bir kere yapılır. Bu paket ile ios ve android için sitemizde sunulan bütün özellikleri kullanabilir ve kolayca uygulama oluşturabilirsiniz.

Bu pakette para kazanma olarak adlandırılan Admob reklam ekleme işlemi yapılmamaktadır. Admob reklamlarını uygulamanıza ekleyerek para kazanmak istiyorsanız Full Paket yada Yıllık Paket’ten birini tercih edebilirsiniz.

Üyelik ve Giriş

Sitemize daha önce üye olduysanız ve girişte sorun yaşıyorsanız yeni bir şifre oluşturma talebinde bulunabilirsiniz.

Yeni bir şifre almak için şu sayfayı ziyaret edin ve en alttaki alana e-posta adresinizi yazarak yeni şifrenizi mail adresinize alın.

http://app.mobiluygulaman.com/#sign-up

Yeni şifrenizi aldıktan sonra giriş yaparak şifrenizi Hesabım sekmesi altından değiştirmeyi unutmayın.

Mobiluygulaman.com sitemize giriş yapmak için sitemiz üzerinden anasayfada ana menüde bulunan GİRİŞ linkine tıklayabilirsiniz yada şu adrese gidebilirsiniz.

Http://app.mobiluygulaman.com

Karşınıza çıkan sayfada Giriş yap sekmesi altında sizden istenen bilgileri doldurarak sitemize kolay bir şekilde giriş yapabilir ve app/uygulama oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Mobiluygulaman.com sitemize üye olmak için sitemiz üzerinden anasayfada üst menüde bulunan GİRİŞ linkine tıklayabilirsiniz yada şu adrese gidebilirsiniz.

Http://app.mobiluygulaman.com/#sign-up

Karşınıza çıkan sayfada Kayıt Ol sekmesi altında sizden istenen bilgileri doldurarak sitemize kolay bir şekilde üye olup app/uygulama oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Uygulama Oluşturma

Uygulamalar internet ihtiyacı duymayan bir yapıda ise çalışabilir ancak internet ihtiyacı duyan: WordPress, Facebook, Video, Form v.b. moduller internet olmadan çalışamaz. Uygulamalar ilk kez yüklenirken kullanıcılara Çevrimdışı içerik indirme uyarısı verilmesini isterseniz Sol menüden Detaylar’a tklayıp Çevrimdışı içeriği aktif hale getirmelisiniz.

Hem hayır hem evet (: Evet reklam gösterilir, çünkü sizin kendi Admob reklamlarınız gösterilir. (Full paket ve Yıllık paket alımlarında geçerli) Oda isterseniz tabi. Hayır gösterilmez, çünkü bizim reklamlarımız hiçbir surette uygulamalarınızda gösterilmez.

Tags: Admob, Reklam

Eğer herhangi bir işlem yaptığınızda yükleme simgesi sürekli dönüp duruyor ve bir türlü bitmiyorsa biraz daha bekleyip işlemin bitmesini bekleyebilirsiniz. İşlem yine bitmezse sayfayı yenileyerek aynı işlemi tekrarlayabilirsiniz. Muhtemelen sorununuz çözülecektir.

Uygulama Yayınlama

Hayır. Geliştirilen uygulamalar yine geliştire müşterilerin kendileri tarafından Google Play Store’a ve Apple App Store’a yüklenir. Bunun en büyük sebebi kontrolün tamamen müşteride olması gerekliliğidir. Mobiluygulaman uygulamaları mağazalarda yayınlamaz.

Sitemiz üzerinden oluşturduğunuz iOS uygulamanızın kaynak kodlarını indirerek Xcode programı ile App Store’da yayınlamaya uygun hale getirmeniz gerekiyor. Yani IPA adlı dosyayı elde etmeniz gerekiyor. Buda Android’in APK dosyası gibi iOS’un uygulama dosyasının adı.

Daha sonra Google Play’de olduğu gibi bir App Store geliştirici hesabı açmalısınız. Bunun için de kayıt ücreti olarak 100 dolar ödemeniz gerekiyor. Bu ücet ne yazık ki bir seferlik değil, yıllık olarak ödemelisiniz. Bu ücretin de mobiluygulaman.com ile bir alakası bulunmamaktadır. Tamamen Apple tarafından alınmaktadır.

Kayıt olmak için burada ki linke tıklayıp geliştirici hesabı açmanız gerekiyor. Zaten hesabınız varsa yukarıda ki Sign linkinden giriş yapabilrisiniz.

Oluşturduğunuz Google Android Apk dosyanızı Google Play Store’da yayınlamak için öncelikle Apk dosyasını bilgisayarınıza indirmelisiniz.

Daha sonra Google Play de bir geliştirici hesabı açmalısınız. Kayıt olmak için buraya tıklayınız. İlk kayıt ücreti olarak 25 dolar ödeme yapmanız gerekiyor. Daha sonra istediğiniz kadar uygulamayı Google Play’de yayınlayabilirsiniz. Ödediğiniz ücretin Mobiluygulaman.com ile bir ilgisi bulunmamaktadır.