tarihinde yayınlandı Yorum yapın

PUBG, Zula, Warzone Şekilli Nick Oluşturma

Çok eskiden, MSN zamanından aşina olduğunuz Şekilli Nick’ler hala hayatımızda..

Şekilli nick nedir?

Şekilli nick, şekilli harflerle, şekilli semboller oluşturulan bir çeşit farklı, değişik yazı tipleri topluluğudur. Şekilli nick mobil uygulamasını buradan idirebilirsiniz.

Şekilli nick ile neler yapılır?

Şekilli nick ile username denilen kullanıcı adları yada nickname denilen, mahlas denilen takma adlarını şekilli yani farklı, değişik birşekilde oluşturabilirsiniz.

PUBG şekilli nickleri

]|I{•——»P̴U̴B̴G̴ ̴ŞE̴K̴İL̴L̴İ ̴N̴İC̴K̴ «——•}I|[

➶➶➶➶➶P̟U̟B̟G̟ ŞE̟K̟İL̟L̟İ N̟İC̟K̟ ➷➷➷➷➷

★·.·´¯`·.·★РÚβĞ şĔĶĨ̇ĹĹĨ̇ ŃĨ̇ČĶ ★·.·´¯`·.·★

▁ ▂ ▄ ▅ ▆ ▇ █puвg Şєkİllİ nİck █ ▇ ▆ ▅ ▄ ▂ ▁

╰☆☆???? Ş??İ??İ ?İℭ? ☆☆╮

.•°¤*(¯`★´¯)*¤°pußg şεκï̇レレï̇ ηï̇ςκ °¤*(¯´★`¯)*¤°•.

׺°”˜`”°º×P̺U̺B̺G̺ ŞE̺K̺İL̺L̺İ N̺İC̺K̺ ׺°”˜`”°º×

░▒▓█dnqƃ Şǝʞİllİ uİɔʞ █▓▒░

.o0×X×0o.ρ☋♭❡ Ş€ϰİ↳↳İ ♫İ☾ϰ .o0×X×0o.

ღ(¯`◕‿◕´¯) ♫ ♪ ♫PЦБG şΞҜİLLİ ИİCҜ ♫ ♪ ♫ (¯`◕‿◕´¯)ღ

ıllıllıᏢubᎶ ŞᎬᏦİᏞᏞİ ᏁİᏟᏦ ıllıllı

*•.¸♡ᑭᑌᗷG ŞEKİᒪᒪİ ᑎİᑕK ♡¸.•*

]|I{•——»P̴U̴B̴G̴ ̴ŞE̴K̴İL̴L̴İ ̴N̴İC̴K̴ «——•}I|[

↫↫↫↫↫P̷U̷B̷G̷ ̷ŞE̷K̷İL̷L̷İ ̷N̷İC̷K̷ ↬↬↬↬↬

Şekilli nick nerelerde kullanılır?

Şekilli harfler ile oluşturulan şekilli nickler genellikle PUBG, Zula, Warzone, CS GO, Agar.io gibi oyunlarda yada Whatsapp, Instagram, Facebook, Twitter gibi sosyal medya hesaplarının profil bölümlerinde kullanılıyor.

tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Modem arayüzü ve 192.168.1.1 nedir? Nasıl girilir

Eğer internet kullanıyorsanız ev interneti yada iş interneti, birazda bu konulardan anlıyorsanız modem arayüzünü yada 192.168.1.1 terimlerini duymuş olmalısınız.

Modem arayüzü, 192.168.1.1 (genellikle) girilen ve modemin tüm internet ayarlarının yapıldığı kalbidir. Modeme reset atma, format atma, wifi şifre değiştirme, kablosuz modem adınını değiştirme, IP değiştirme, IP atama gibi tüm işlemler modem arayüzü ile yapılmaktadır.

Bu durumda anlaşılacağı üzere, 192.168.1.1 de modem arayüzüne girebilmek için gerekli olan IP adresidir. IP adresi bir internet sayfasının kimliğidir. Tıpkı biz Türk vatandaşlarının Türkiye Cumhuriyeti T.C. kimlik numarası gibi. IP adresi olmadan hiç bir internet adresi yada web sitesi canlı olarak çalışmaz.

192.168.1.1 aynı zamanda 192.168.I.I olarak da yazılmakta veya bilinmektedir. İkiside aslında modem arayüzüne girmek için gerekli olan IP adresidir sadece yazım hatası olarak 192.168.I.I yazılmaktadır ancak doğrusu dediğimiz gibi 192.168.1.1 IP adresidir.

192.168.1.1 dışında 192.1681.2, 192.168.1.3, 192.168.2.1 gibi IP adresleri de modem arayüzüne girebilmek için kullanılabilir. Bu modemin markası ile alakalı bir durumdur.

tarihinde yayınlandı 1 Yorum

Mobil uygulama nedir? App nedir?

Mobil uygulama ile App tamamen aynı şeylerdir. Sadece App, Mobil Uygulamanın İngilizcesi olan Application’ın kısa yazılışıdır.

Mobil uygulama denince akla ilk gelmesi gereken şey, mobil telefonların ve tabletlerin işlevsellğini ve özelliğini arttıran, ona ekstra yetenekler kazandıran özel küçük programlardır. İşletim sisteminin üzerine kurulurlar ve ayrıca indirilip, ayrıca kurulurlar. İstenildiği zaman da sistemden kaldırılırlar.


Mobil uygulamalar dünyada daha çok App adıyla bilinir ve mobil dünyanın trend konularından biridir. Özellikle android platformunun uygulama mağazası olan Google Play, iOS platformunun App Store ve Windows Phone platformunun  Apps mağazaları, uygulama programlarının önünü açmış ve yepyeni bir sektör haline getirmiştir.

Mobil uygulamalara örnek olarak: WhatsApp, Instagram yada Facebook’un mobil uygulaması gösterilebilir.

Mobil uygulamalar şuan dünya üzerinde en fazla kullanılan mobil unsurların başında geliyor. Çok değil bundan yıl önce hayatımızda pek bir anlam ifade etmeyen mobil uygulama, aplikasyon yada app ne adla anılırsa anılsın şuan da günümüzde 1-2 yaşındaki çocuklarımızın bile elinden düşmeyen telefonların, tabletlerin vazgeçilmez unsuru.

Daha teknik konu olsada Mobilu ygulama yada App ile alakalı olan alttaki konularıda okuyarak daha geniş bilgiye sahip olabilirsiniz.

Native uygulama nedir? (Yerel, Doğal)

Hibrid uygulama nedir? (Melez/Karma App)

tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Hibrid uygulama nedir? (Melez/Karma App)

Mobiluygulaman

Yerli bir uygulama ile web uygulamasının evli olduğunu düşünürsek ve bir çocukları olduğunu varsayarsak işte o çocuk hibrid uygulama olur, diğer adıyla melez uygulama.

Bunu yerel bir uygulama gibi yüklediniz, ancak aslında içeride bir web uygulaması açılır, yani internet sayfası yüklenir. Web uygulamaları gibi melez uygulamalar, Javascript, HTML ve CSS ile oluşturulur ve uygulamanızda basitleştirilmiş bir tarayıcı olan Webview olarak adlandırılan bir öğeyle çalıştırılır.

Neden melez düşünmelisin? Bir uygulama oluşturacaksınız ancak aceleniz var ve bir an önce mobil uygulamayı geliştirmeniz, uygulama mağazasında yayınlamanız gerekiyor. Yada çok fazla zamanınız yok uygulama geliştirme için. İşte burda hibrid öne çıkıyor.

Hibrid Uygulamaların Avantajları

Hibrit uygulamaların en büyük avantajı, iki uygulama oluşturmak yerine bir uygulama geliştirdiğinizi ve bu yazılımı biraz değiştireceğinizden her iki platformda da çalıştığı gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Şimdi yalnızca yönetmek için bir kod tablonuz var. Bu, muhtemelen iki yerli uygulamanın gerekli olacağı geliştiricilerin sayısının yarısını gerektirir. Veya, aynı sayıda geliştiriciyle yarısı kadar hibritbir uygulama yayınlanabilir.

 • Hibrit uygulamalar için geliştiriciler genellikle yerel geliştiricilere göre daha ucuzdur
 • Hibrid uygulamaların başka platformlara ölçeklenmesi daha kolaydır. Bir platform inşa ettikten sonra Windows Mobile gibi başka bir platformda başlatabilirsiniz.
 • Yerli SDK ile uygulamanın çalıştığı Web görüntüsü arasında köprü görevi gören Phonegap gibi çözümler sayesinde, yerel uygulamalardaki gibi cihaz özelliklerine erişme konusunda aynı kabiliyete sahip olursunuz.

Sonuç: Hybrid uygulamaları zaman ve paradan tasarruf etmenizi sağlar

Hibrid Uygulamaların Dezavantajları

 • Muhtemelen performans hibrid uygulamaların en büyük dezavantajıdır. Hibrit uygulamalar, webview adı verilen tarayıcı benzeri bir bileşende yüklediğinden, yalnızca web görüntülemenin iyi olduğu kadar iyidir. Webview, kullanıcı arayüzünü görüntülemek ve Javascript kodunu çalıştırmakla sorumludur. Webview uygulamalar ilk çıktığı yıllardan bu güne büyük oranda gelişti ancak henüz yerel performansa ulaşamadı.
 • Melez uygulamanızın her platformda uygun şekilde çalışması için gerekli çalışmalar genellikle önemlidir. Bazı durumlarda, toplam maliyet, tamamen yerel uygulamalar ile karşılaştırılabilir hale gelebilir, bu da, maliyet avantajlarını gözardı edebilir hale getirir. Her şey, “yerel kullanıcı deneyimine” ne kadar yakın olmanız ya da uygulamanızın ne kadar basit olmasına bağlıdır.

Bu yazıda ve sonraki yazılarda bu kaynaktan yararlanılmıştır.

Native/Yerel uygulama nedir?

tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Native uygulama nedir? (Yerel, Doğal)

Mobiluygulaman

Mobil uygulama geliştiren yada geliştirmeye çalışan gençlerin sık sık duyduğu native uygulama terimini kısaca açıklamaya çalışalım.

Native uygulamaya biz artık Yerel uygulama diyeceğiz. İnternet aleminde native, yerel ve doğal olarak adlandırılıyor. En çok native ve yerel kelimeleri yaygın. Bizde Türkçe’den yana olduğumuz için Yerli uygulama diyeceğiz. Siz Native olarak anlayın 🙂

NATİVE (YEREL) UYGULAMALARIN ÖZELLİKLERİ

Yerel uygulamalar belirli bir platform için yazıldığı için, işletim sistemi özellikleri ve genellikle yüklü olan diğer yazılımlardan yararlanabilirler

Yerel uygulamalar belirli bir platform için yazıldığından, işletim sistemi özellikleriyle ve bu platformda genellikle yüklü olan diğer yazılımlarla etkileşimde bulunabilir ve onlardan yararlanabilirler. Yerel bir uygulama, sürekli dediğimiz gibi “belirli bir cihaz ve işletim sistemi için” oluşturulduğundan, cihaza özel donanım ve yazılımları kullanma olanağı vardır. Bu, yerel uygulamaların mobil cihazlarda bulunan en son teknolojiden (örneğin, bir global konumlandırma sistemi GPS veya kamera v.b.).

Mobil uygulama geleneksel olarak belirli bir aygıt platformunda çalışmak üzere yazılmış olduğundan, “yerel uygulama” terimi, genellikle mobil bilgi bağlamında belirtilir. Yerel bir uygulama doğrudan bir mobil cihaza yüklenir ve geliştiriciler her mobil cihaz için ayrı bir uygulama sürümü oluşturur. Yerel uygulamalarda veriler uzaktan depolanabilir ve yerel uygulama tarafından erişilebilse de, yerel uygulamayla ilişkili veriler de cihazda saklanır. Yerel uygulamaya bağlı olarak, aplikasyonların çalışması için internet bağlantısı gerekebilir yada gerekmeyebilir. Bu uygulamanın içeriği ile alakalıdır.

Daha anlaşılır ve kısaca söylemek gerekirse, native uygulamalar hızlı açılır, hızlı kapanır. İnternetli yada çevrimdışı çalışabilir. Facebook, Twitter yada popüpler haber uygulamaları Native uygulamalara örnek gösterilebilir.

Yerel uygulamaların avantajları

Peki neden çoğu uygulama yerli? Bunun nedeni, yerli uygulamaların alternatiflerden çok önemli avantajları olmasıdır.

 • Kullanıcılara en hızlı, en güvenilir ve en tepkisel deneyimi sunuyor.
 • Kamera, mikrofon, pusula, ivmeölçer ve hızlıca kaydırma hareketleri de dahil olmak üzere cihazın daha geniş işlevselliğine girmek daha kolaydır.
 • Yerel uygulamalar, bildirimleri kullanabilir ve kullanıcıların dikkatlerini uygulamanın gerektirdiği durumlarda uyarabilir. Başarılı bir uygulamanın anahtarı olan daha fazlası için kitlenizi geri getirme fırsatı elde edersiniz.
 • Tasarım hızlı ve kullanıcı dostu olduğundan kullanıcıların hoşuna gider.

Yerel mobil uygulamaların dezavantajları

 • Başlattığınız her platform için bir kod tabanı yönetmeniz gerekir
 • IOS uygulamaları Android’de çalışmaz ve tam tersi Android uygulamaları iOS’da çalışmaz. Yani tek  kaynak kodundan 2 platforma uygulama yapamzsınız. Ayrı ayrı yapılması gerekir.
 • Çoğu geliştirici bir platformda (Android veya iOS) uzmanlaşır, bu nedenle genellikle her iki platformda da bir uygulama oluşturmak için iki ayrı geliştirici gerekir.
 • Yerli uygulamalar genellikle melez (karma yada hibrid) uygulamalardan daha pahalıdır.

Hibrid Uygulama nedir? (Karma/Melez App)

tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Mobil uygulama geliştirme nasıl yapılır? 1.DERS

Yeni dünya düzeni teknoloji odaklı. Özellikler yeni nesil teknolojisiz yapamıyor. Teknoloji öyle gelişti ki artık insanlar evlerinden çıkmadan internet üzerinden ciddi paralar kazanır oldu. Bu para kazanma çeşitlerinden biri de mobil uygulama geliştirerek para kazanma.

Mobil uygulama nasıl geliştirilir?

Bu sorudan önce mobil uygulama  kavramını ele almak gerekiyor. Mobil uygulama, akıllı telefonlar diye tabir edilen iOS ve Android tabanlı cihazlarda çalışan ve çeşitli amaçlara hizmet eden programlardır. Bu programlar ile haber okur, mesaj atar, video izler, internete girer, arama yaparız. Kısaca akıllı cihazların çalışmasını sağlayan programlar diyebiliriz. Bir akıllı telefonun içinde uygulama yada diğer adıyla aplikasyon yer almazsa o telefonun yapabileceği bir yeteneği yok demektir.

Mobil uygulama geliştirmeye karar verenlerin öğreneceği temel kavramlara kısaca göz atalım, ne nedir, ne değildir anlatmaya çalışalım:

APK: Android sistemlerde çalışan uygulamaların uzantısı. Tıpkı .png, .gif, jpef resim formatları gibi .APK’da androidin aplikasyon formatı, uzantı adı. (Örneğin: mobiluygulamandemo.apk )

IPA: iOS sistemlerde çalışan aplikasyonların uzantısı. APK ile aynı şey, APK sadece android cihazlarda IPA ise sadece iOS cihazlarda çalışır. (Örneğin: mobiluygulama.ipa)

Kaynak kod: Henüz paketlenmemiş yani APK yada IPA dosyası oluşturulmamış, paketlenmemiş, her dosyanın görülüp, düzenlenebildiği dosya ve klasörler bütünü. Kaynak kodlar Android Studio yada Xcode ile açılır ve APK/IPA haline getirilip yayınlama aşamasına getirilir.

Paket kimliği: Android uygulamaların Google Play’de yer alması için sahip olması gereken bir adres adı diyebiliriz. (Örneğin: com.mobiluygulaman.demo)

Bundle ID: Buda iOS uygulamaların App Store mağazasında yer alabilmesi için gereken adres adı. (Örneğin: com.mobiluygulaman.demo.haber)

Android Studio: Android tabanlı mobil uygulama geliştirebilmek ve APK uzantılı dosyayı oluşturabilmek için gerekli olan bilgisayar yazılımı.

Eclipse: Tıpkı Android Studio gibi sadece Android tabanlı uygulama oluşturmaya yarayan bir bilgisayar programı.

Xcode: iOS tabanlı uygulamalar oluşturabilmek ve IPA uzantılı dosyayı inşa edebilmek için gerekli olan yazılım. Bu program sadece MAC bilgisayarlarda çalışır, Windows’da resmi olarak çalışmaz.

Uygulama simgesi: mobil aplikasyonu cihazda temsil eden resim.

Açılış resmi: uygulama açılırken karşımıza çıkan resim.

Bildirim: mobil uygulamanızı kullanan insanlara bilgi amaçlı gönderdiğiniz mesajlar.

Uygulama mağazası: Geliştirilen ve geliştirme aşaması tamamen biten Android ve iOS uygulamaları insanlara sunmak için oluşturulmuş mağazalar. Uygulamalar Android için Google Play’den, iOS için App Store’dan indiriliyor. Geliştiriciler de direkt bu kanallara yüklüyor.

Geliştirici: mobil uygulamayı oluşturan, geliştiren yapımcılara verilen ad.

Google play: Sadece Android tabanlı mobil uygulamaları yayınlayan uygulama mağazasına verilen isim.

App Store: Sadece iOS tabanlı mobil aplikasyonları yayınlayan uygulama mağazasına verilen ad.

Admob: iOS ve Android mobil uygulamalarınıza ekleyeceğiniz reklamların kaynağı. Reklam kodları büyük çoğunlukla buradan alınır. Admob bir Google hizmeti olup reklamlara tıklanması yada görüntülenmesi karşılığında mobil uygulama geliştiricilerine para verir. Yani mobil aplikasyonunuzu gelişirip, mağazalarda yayınladıktan sonra Admob reklamı eklerseniz ve insanlar uygulamanıza girip reklamı görüp tıklarsa, side artık para kazanmaya başlamışsınız demektir. Kazanılan ücret her zaman değişir, baze tıklama başına 10 kuruş verilirken bazen 1tl bazen 100 tl bazen1 kuruş olduğu bile görülür. Bu reklamı verenlerin bütçesi ve reklama tıklayanların coğrafi konumu ile alakalıdır.

Webview: mobil uyumlu internet sitelerinin, mobil cihazlarda görüldüğü gibi uygulama yapılmasıdır. Örneğin sitemiz mobil uyumlu. Telefonda sitemizi açarsanız ve biz sitemizin webview uygulamasını yaparsak, siz uygulamaya girdiğinizde sitemizin mobil halini görmüş olursunuz. Yani tarayıcıdan girmiş olursunuz. Hiç bir fark olmaz. Bu en kolay uygulama yapma işidir ancak yavaş oluşu, özellleştirilemeyişi sebebi ile bu tarz uygulamalar pek tutmaz.

Bunları hazmedelim sırada 2.DERS var 🙂

 

tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Kurumsal Mobil Uygulama Oluşturun

Mobiluygulaman

Şirketinizin kurumsal uygulamasını kolayca oluşturun. Dkikalar içinde şirketiniz hakkında bilgi veren, resim, video, içerik paylaşan bir mobil uygulama oluşturun ve Google play yada App store’da yayınlayın. Böylece şirketinizi daha fazla kitleye hitap eder hale getirin.

Kurumsal şirket sahiplerinin mobil uygulamaları diğer özel app’lere göre daha kolay oluşturabilir. İçerik sayısı daha az olacağından kod bilgisi yada programlama bilmeden kolayca mobil uygulamayı oluşturabilirsiniz. Takıldığınız yerlerde bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Şirketinizin, dükkanınızın mobil uygulamasını oluşturmak için size uygun paketlerimizden birini seçin hemen mobil dünyadaki yerinizi alın: https://app.mobiluygulaman.com/

Yada whatsapp simgesine tıklayarak bizle iletişime geçebilirsiniz.

tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Hepsiburada, N11 gibi alışveriş uygulaması mı yaptırmak istiyorsunuz?

Mobiluygulaman

Kendinize yada firmanıza ait Hepsiburada, n11, Gittigidiyor, Trendyol gibi bir alışveriş uygulamasına sahip olmak istiyorsanız işe hazı programlarımızla sizlere yardımcı olabiliriz.

ALIŞVERİŞ UYGULAMASI VE SİTESİ SİZE ÖZEL

E-ticaret alışveriş uygulaması ve alışveriş web sitesi yazılımı hazır olarak bulunmaktadır. Sizin isteğinize göre logonuz, yazılarını, kategorileriniz, sayfalarınız eklenmektedir. Yani web sitesi yada alışveriş uygulaması tamamen size özel profesyonel olarak hazırlanmaktadır. Hazır altyapı kullanmamız nedeniyle 3 ayda yapılacak işi 1 haftada bitirebilme imkanına kavuşmuş oluyoruz.

Size de bir alışveriş uygulaması yapalım

Sizde Hepsiburada sitesi gibi bir site, n11 sitesinin mobil uygulaması gibi bir alışveriş uygulaması istiyorsanız doğru yerdesiniz. Hem internet sitesi işlerini, hem mobil uygulama işlerini biz hallediyoruz. Siz domain, alan adı ile, sunucu ile, hosting ile, Google play ile App Store ile uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz.

ALIŞVERİŞ UYGULAMASI VE SİTESİ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN

Hemen iletişim sayfasından yada sağda ki Whatsapp hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

tarihinde yayınlandı 1 Yorum

Android Studio ile uygulama oluşturma! (2.Ders)

Mobiluygulaman

Bir önceki derste, “Merhaba Dünya” ı görüntüleyen bir Android projesi oluşturduk. Artık uygulamayı gerçek bir cihazda veya bir emülatörde çalıştırabilirsiniz. Gerçek bir aygıtınız yoksa, Emulator’de Çalıştır’a geçin.

Gerçek Aygıtta Çalışma
Cihazınızı aşağıdaki gibi ayarlayın:

Cihazınızı bir USB kablosuyla geliştirme makinenize bağlayın. Windows’ta geliştiriyorsanız, aygıtınız için uygun USB sürücüsünü yüklemeniz gerekebilir. Sürücü yükleme konusunda yardım için OEM USB Sürücüleri belgesine bakın.
Aygıtlar’da USB hata ayıklamasını etkinleştirin, ardından Ayarlar> Geliştirici seçenekleri bölümüne gidin.

Not: Android 4.2 ve sonraki sürümlerde Geliştirici seçenekleri varsayılan olarak gizlidir. Telefonun kullanılabilir olmasını sağlamak için Ayarlar> Telefon hakkında’ya gidin ve Yedi kez Yapı numarası seçeneğine dokunun. Geliştirici seçeneklerini bulmak için bir önceki ekrana geri dönün.

Uygulamayı Android Studio’dan aşağıdaki gibi çalıştırın:

Android Studio’da, projenizi seçin ve araç çubuğundan Çalıştır’ı tıklayın.
Dağıtım Hedefi Seç penceresinde, cihazınızı seçin ve Tamam’ı tıklayın.
Android Studio, uygulamayı bağlı cihazınıza yükler ve başlatır.

Emülatörde Çalıştır
Uygulamanızı bir emülatörde çalıştırmadan önce bir Android Sanal Aygıt (AVD) tanımı oluşturmanız gerekir. Bir AVD tanımı, Android Emulator’de benzetim yapmak istediğiniz bir Android telefon, tablet, Android Wear veya Android TV cihazının özelliklerini tanımlar.

Aşağıdaki gibi bir AVD Tanımı oluşturun:

1.Araçlar> Android> AVD Yöneticisi’ni seçerek veya araç çubuğundaki AVD Yöneticisi simgesini tıklayarak Android Sanal Aygıt Yöneticisi’ni başlatın.
2.Sanal Aygıtlar ekranınızda Sanal Aygıt Oluştur’u tıklayın.
3.Donanım Seç ekranında Nexus 6 gibi bir telefon aygıtı seçin ve İleri’yi tıklayın.
4.Sistem Görüntüsü ekranında AVD için istenen sistem görüntüsünü seçin ve İleri’yi tıklayın.
Belirli bir sistem görüntüsü yüklü değilse, indirme bağlantısını tıklayarak bulabilirsiniz.
5.Yapılandırma ayarlarını doğrulayın (ilk AVD’niz için, tüm ayarları olduğu gibi bırakın) ve Son’u tıklatın.
AVD kullanma hakkında daha fazla bilgi için bkz. Sanal Aygıtları Oluşturma ve Yönetme.

Uygulamayı Android Studio’dan aşağıdaki gibi çalıştırın:

1.Android Studio’da, projenizi seçin ve araç çubuğundan Çalıştır’ı tıklayın.
2.Dağıtım Hedefini Seç penceresinde, öykünücüsünü seçin ve Tamam’ı tıklayın.
Emülatörün başlatılması birkaç dakika sürebilir. Ekranın kilidini açmak zorunda kalabilirsiniz. Bunu yaptığınızda, Öykünücü ekranında İlk Uygulamam görünür.

EmülatördeAndroid uygulamanızı böylece kurdunuz ve çalıştırıyorsunuz! Geliştirmeye başlamak için bir sonraki derste devam edin.

<< 1.DERS – 3.DERS >>

tarihinde yayınlandı 1 Yorum

Android Studio ile uygulama oluşturma! (1.Ders)

Mobiluygulaman

Bu ders, Android Studio ile yeni bir Android projesi nasıl oluşturulacağını gösterir ve projedeki bazı dosyaları açıklar.

1.Android Studio’da yeni bir proje oluşturun:

Bir projeniz açılmadıysa, Android Studio’ya Hoş Geldiniz penceresinde Yeni bir Android Studio projesi başlat’ı tıklayın.

Bir projeniz varsa, Dosya> Yeni Proje’yi seçin.

2.Yeni Proje ekranında aşağıdaki değerleri girin:

Uygulama Adı: “İlk Uygulamam”
Şirket Etki Alanı: “example.com”
Android Studio, sizin için paket adı ve proje yerini doldurur, ancak isterseniz bunları düzenleyebilirsiniz.

3.İleri’yi tıklayın.

4.Hedef Android Cihazları ekranında, varsayılan değerleri tutun ve İleri’yi tıklayın.

Minimum Gerekli SDK, API düzeyinde gösterilen, uygulamanız tarafından desteklenen Android’in en eski sürümüdür. Mümkün olduğunca çok cihazı desteklemek için, uygulamanızın temel özellik setini sağlamasına izin veren mevcut en düşük sürüm ayarlamanız gerekir. Uygulamanızın herhangi bir özelliği yalnızca Android’in daha yeni sürümlerinde mümkünse ve çekirdek özellik kümesi için kritik değilse, bu özelliği yalnızca destekleyen sürümlerde çalıştırırken etkinleştirin (bkz. Farklı Platform Sürümlerini Destekleme).

5.Bir Faaliyeti Mobile Ekleme ekranında, Boş Etkinliği seçin ve İleri’yi tıklayın.

6.Faaliyeti Özelleştir ekranında, varsayılan değerleri tutun ve Son’u tıklayın.

Bazı işlemlerden sonra Android Studio açılır ve varsayılan dosyalar içeren bir “Merhaba Dünya” uygulaması görüntüler. Aşağıdaki derslerden bu dosyalardan bazılarına işlevsellik katacaksınız.

Şimdi en önemli dosyaları incelemek için biraz zaman ayırın. Öncelikle, Proje penceresinin açık olduğundan emin olun (Görünüm> Pencere Pencereleri> Projeyi seçin) ve en üstteki açılır listeden Android görünümü seçilir. Daha sonra aşağıdaki dosyaları görebilirsiniz:

app > java > com.example.myfirstapp > MainActivity.java

Bu dosya, Yeni Proje sihirbazı tamamlandıktan sonra Android Studio’da görünür. Daha önce oluşturduğunuz aktivitenin sınıf tanımını içerir. Uygulamayı oluşturup çalıştırdığınızda, Etkinlik başlar ve “Merhaba Dünya!” Yazan yerleşim dosyasını yükler.

app > res > layout > activity_main.xml

Bu XML dosyası, etkinliğin düzenini tanımlar. “Merhaba dünya!” Metnini içeren bir TextView öğesi içeriyor.

app > manifests > AndroidManifest.xml

Açık dosya, uygulamanın temel özelliklerini açıklar ve bileşenlerini tanımlar. Bu dersi takip edip uygulamanıza daha fazla bileşen eklediğinizde bu dosyayı tekrar gözden geçirirsiniz.

Gradle Scripts > build.gradle

Android Studio, uygulamanızı derlemek ve oluşturmak için Gradle’ı kullanır. Projenizin her modülü için bir build.gradle dosyası yanı sıra tüm proje için bir build.gradle dosyası bulunur. Genellikle yalnızca modülün build.gradle dosyasında ilgileniyorsunuzdur. Bu durumda uygulama veya uygulama modülü. Bu dosya hakkında daha fazla bilgi için bkz. Projenizi Gradle ile Oluşturma.

2. DERS >>