Google play ve developers güncellendi! İşte yenilikler

Mobiluygulaman

Google Play, yüksek kaliteli ve etkileyici uygulama deneyimleri oluşturan geliştirici eko sistemi sayesinde tüm dünyada hızla büyümeye devam ediyor. Günümüzde, her ay aktif kullanılan 2 milyar Android cihaz var. Geçen yıl 190 ülkede Play Store’dan 82 milyar uygulama indirildi ve uygulaması ayda 1 milyondan fazla yüklenen geliştirici sayısı bir önceki yıla oranla yüzde 35 arttı. Her ay 900 milyon cihaza ulaşan 140 operatörle doğrudan operatör faturalandırması olanağı sunarak, uygulama satın alma işlemlerini hızlı ve kolay hale getirmek için dev yatırımlar yaptık. Bunlarla birlikte diğer çabalarımız Google Play müşterilerinin sayısını geçen yıl yaklaşık yüzde 30 artırdı.

 

Google Play Console‘u 2012 yılında hizmete sunduğumuzdan bu yana, sadece uygulama yayınlamaktan çok daha fazlasını yapmanıza yardımcı olacak özellikler eklemeye devam ediyoruz. Büyük veya küçük ölçekli uygulama ve oyun şirketlerinde çeşitli görevlerdeki kişiler beta testleri yapma, kilitlenmeleri analiz etme, müşteri yorumlarına yanıt verme, mağaza girişleriyle ilgili A/B deneylerini değerlendirme, finansal raporları alma gibi pek çok şey daha yapabiliyorlar.

 

Bugün Google I/O’da, uygulamanızın performansını ve kalitesini iyileştirmenize ve Google Play’de işinizi büyütmenize yardımcı olacak yeni ve gelişmiş özellikleri duyuruyoruz.

 

play_console_horiz.png

İstatistikler

 • GÜNCELLENDİ Uygulamanızın İstatistikler sayfası artık işinizle ilgili önemli verilere daha hızlı, daha esnek bir erişim sağlıyor. İki farklı metriği karşılaştırın ve bir boyuta göre ayrıntılı analizini görüntüleyin. İstediğiniz tarih aralığını seçin, verilerinizin ayrıntılı analizini görüntüleyin, hatta saatlik istatistiklere ulaşın.

 

Android vitals

 • YENİ Yanlış çalışma biçimlerini düzeltmek, uygulamanızla ilgili deneyimi iyileştirmek ve yıldız puanınızı yükseltmek için uygulamanızın Android vitals metriğine bakın. Cihazlarını kaydettirmiş kişilerden alınan toplu, anonim cihaz verilerini görüntüleyerek, uygulamanızın performansına ilişkin kritik öneme sahip üç özelliği anlayın: kararlı çalışma (kilitlenme oranları ve Uygulama Yanıt Vermiyor [ANR] oranları), pil kullanımı (takılı kalan wake lock’lar ve aşırı sayıda wakeup), oluşturma süresi (yavaş oluşturma ve donan arayüz kareleri). Android vitals hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

PC-app_health-icon.png

 • GÜNCELLENDİ ANR’ler ve kilitlenmeler sayfası da artık daha geniş bir kapsama sahip olacak ve daha yüksek hacimli verilerden yararlanacak şekilde güncellendi.

 

Sürüm yönetimi

 • YENİ Bir sürümü oluşurken izlemek için yeni sürüm kontrol panelini kullanın. Sürümünüzün önemli metrikleri nasıl etkilediğini izleyerek her şeyin planlandığı şekilde gittiğinden emin olabilir ya da bir şeyler normal değilse sunumu hızlı şekilde durdurabilirsiniz.

 

PC-app-release-dashboard-icon.png

 • YENİ Google Play’de uygulama yayınlarken kullandığınız aynı sürüm yönetim akışı ile Android Hazır Uygulamaları yayınlayın. Geliştirme kanalı ile hızlı şekilde aşamalı geliştirme yapın, yayın öncesi kanal üzerinden güvenilen test kullanıcılarından geri bildirim toplayın ve hazır olduğunuzda üretim sürümünü yayınlayın. Android Hazır Uygulamalar’ı kullanmaya başlayın.

 

PC-instant-apps-icon.png

 

 • YENİ Yeni cihaz kataloğu en geniş cihaz aralığında ideal bir kullanıcı deneyimi sunmanıza yardımcı olur. Google onaylı binlerce cihazla ilgili sayısız veri içinde arama yapın ve filtreleyin. Doğru kararlar almanıza yardımcı olmak için, katalogda size yüklemeler, puanlar ve cihaz türüne göre edinilen gelirler dahi gösterilir. Ayrıca şimdi, RAM ve çip üzerinde sistem gibi performans göstergelerine göre cihaz hariç tutma kuralları da oluşturabilirsiniz. Daha ayrıntılı kontroller sayesinde, hariç tutulan cihaz sayısını azaltabilir ve uygulamanızın desteklediği tüm cihazlarda en iyi deneyimi sunabilirsiniz. Cihaz kataloğu hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

PC-device-management-icon.png

 • YENİ Uygulama imzalama anahtarınız gibi önemli bir şeyde, hataya yer yoktur. Play Console’da uygulama imzalama özelliğiyle, artık anahtarınızı sizin adınıza yönetmesi için Google’a güvenli şekilde aktarma seçeneğine sahipsiniz. Google’ın sektörde önde gelen güvenlik sisteminden yararlanır ve APK boyutu için uygulama optimizasyonları gibi yeni çıkacak yardımcı hizmetlere kaydolabilirsiniz. Bu hizmete kaydolduğunuzda Play Store, APK’nızın sürümlerini ekran yoğunluğu ve her hedef cihaz türünün özgün mimarisi açısından optimize edilmiş olarak yayınlar ve kullanıcılarınızın veri ve cihaz depolama alanından tasarruf etmesini sağlar. Uygulama imzalama hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

PC-quill-icon.png

 • GÜNCELLENDİ Firebase Test Lab tarafından desteklenen lansman öncesi rapor, size alfa veya beta testinizin laboratuvarda gerçek cihazlardaki sonuçlarını gösterir. Böylece lansmandan önce sorunları belirleyip, puanınızı etkilemesine meydan vermeden düzeltebilirsiniz. Güncellenen rapor cihaz testi konusunda daha geniş bir kapsama sahiptir (Android O cihazları dahil), ayrıca uygulamanızın oturum açarak test edilebilmesi için kimlik bilgilerini sağlama olanağı gibi yeni kontroller bulunur.

 

Kullanıcı edinimleri

 • YENİ Edinme raporu, ziyaretçilerin mağaza girişinize nereden geldiklerini ve uygulamanızı yükleyip bir şeyler satın alıp almadıklarını anlamanıza yardımcı olur. Raporda artık uygulamayı tutan yükleyicilerle ilgili veriler de bulunmaktadır. Bu veriler, uygulamanızı 30 güne kadar süreyle yüklü tutan değerli kullanıcıların hangi kanallardan ve coğrafi bölgelerden olduğunu gösterir ve pazarlama çabalarınızı optimize etmeye yardımcı olur.

 

PC-retention-funnel-icon.png

Finansal raporlar

 • YENİ Abonelikler Google Play’in en hızlı büyüyen yanıdır; aktif abonelerin sayısı geçtiğimiz yıl iki katına çıkmıştır. Abonelik kontrol paneli ile, abonelik performansınızı görebilir ve işinizi büyütmek için daha iyi kararlar verebilirsiniz. Tüm abonelikleri, gelirleri, müşteri elde tutma ve kaybetme oranlarını çeşitli boyutlarıyla anlayın ve analiz edebilirsiniz.

 

PC_subs_dash_icon.png

Kullanıcı geri bildirimi

 • GÜNCELLENDİ Yorumlar, uygulamanızı doğrudan yükleyen kullanıcılarla etkileşimde bulunmak için yararlanabileceğiniz değerli bir kanaldır. Yorum analizlerine eklenen daha fazla dil sayesinde uygulamanızı iyileştirmek için yararlı bilgiler toplayabilirsiniz. Güncellenen puanlamalar, kullanıcıların puanlarını ve yorumlarını nasıl güncellediklerini (verdiğiniz yanıtların o güncellemelere etkisi dahil) özetler. Yorum geçmişi, bir kullanıcıyla olan konuşma geçmişinizi gösterir. Son olarak ise, yorum gönderme politikası kurallarına uymayan yorumları bildirme işlevini kullanıma sunuyoruz.
«
»

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir